Panorama miasta Praga

Miejsce: Praga, Czechy

Czas: 4 dni

Skład: 3 osoby

Liczba przebytych kilometrów: 1620 km

Sposób transportu: pociąg

Noclegi: dworzec we Wrocławiu, hostel Kaktus, Karlovo Nam. 16, pociąg

Wskazówki:

  • – przy wyborze noclegu warto brać pod uwagę odległość od centrum Praha 1 najbliżej, Praha 14 najdalej
  • – bardzo dobra komunikacja miejska, już na dworcu kolejowym są przejścia do linii metra
  • – przy pokonywaniu granicy Chałupki – Bochumin warto kupić ‘przejazd tam jednoducha jizda’
  • – Piwo Gambrinus w Praga Zabka kosztowało 14,90 KC tj. 2,38 zł.;)

Koszt: 
Wydatki na 1 osobę:

  • Pociąg Lublin-Międzylesie 26,95 zł.; Lichkov-Praga-Lichkov 306 KC tj. 50,50 zł; Chałupki-Lublin 23,76, ‘przejazd tam’ 8 zł.
  • Bilety komunikacji miejskiej (jizdenkji) kosztowały 18 KC – 20 minut tramwajem/autobusem lub 5 stacji/30 minut metrem. X 5
  • Nocleg – 180 KC tj. 28,80 zł.
  • Jedzenie 50 zł.

Łącznie ok. 180 zł.

Opis:
Wyprawa zdobywców rozpoczęła się w Lublinie na stacji PKP, a punkt docelowy został osiągnięty po 21h podróży m.in. po nocnym zwiedzaniu Wrocławia oraz szybkiej przesiadce w Usti nad Orlici. Dworzec Praha Hlavní Nádraží położony jest w samym centrum stolicy, skąd po szybkiej kawie w MC udaliśmy się na Rynek Staromiejski, który jest centralnym punktem praskiego starego miasta. Na środku placu stoi pomnik Jana Husa, a w niedalekiej odległości od niego główna atrakcja (niestety w remoncie, już zakończonym) zegar astronomiczny Orloj pokazujący czas i położenie ciał niebieskich. Nie udało nam się obejrzeć spektaklu nakręconego mechanizmem średniowiecznego zegara.
Następnie udaliśmy się na najstarszy most Karola łączący Stare Miasto z dzielnicą Mala Strana. Na uwagę zasługuje 30 rzeźb przedstawiających świętych, które zostały umieszczone na balustradach mostu. Rzecz jasna udało nam się znaleźć figurkę Nepomucena, licząc że spełni się legenda o powrocie do Pragi. Most tętni życiem dzięki turystom, sprzedawcom pamiątek oraz artystom.
W tym momencie zdecydowaliśmy się na odnalezienie naszego hostelu zarezerwowanego przez serwis hostelworld.com Pokój czteroosobowy, w świetnej lokalizacji kosztował tylko 540 KC. Naszym współlokatorem był Chińczyk.
Kolejnego dnia udaliśmy się na wzgórze nad Wełtawę by podziwiać Zamek Praski położony w dzielnicy Hradczany. Największą atrakcją zamku okazał się trzeci dziedziniec z przepiękną katedrą św. Wita i Bazyliką św. Jerzego a także zmiana warty honorowej. Zauroczeni pięknem dzielnicy udaliśmy się w poszukiwaniu Złotej Uliczki, która także 😉 jak zegar 😉 była w remoncie. Mimo to, poczuliśmy magię tego miejsca.
Następnym punktem naszej wycieczki była praska dzielnica Żydowska zwana Żydowskim Miastem. Wieczorem udaliśmy się kolejką linowo-terenową na 327-metrowe wzgórze Petrin by zobaczyć z bliska kopię wieży Eiffela – symbol Petřínskiego kopca, a także niesamowity widok nocą na oświetlone centrum Pragi.
Podróż powrotna pociągiem trwała 14h 

most karola, katedra

Katedra z mostu Karola

Praga pociągirm

Zegar

Dworzec w Pradze

Nowoczesne zegary na dworcu głównym

tramwaj, praga, czechy
Czeskie tramwaje

 Mirek Ciołek

[fb-like]