Zamek Neuschwanstein

 

Miejsce: Bawaria/Niemcy

Czas: podróż 10 godzin pobyt 7 dni

Sposób transportu: autokar

Noclegi: u rodzin goszczących

Koszt: Praktycznie sama podróż – 400 zł + drobne wydatki 20-30 euro

Wskazówki:

  • warto znać kilka podstawowych zwrotów dotyczących codziennego życia 😉
  •  podchodzić bez uprzedzeń! J Niemcy są niezwykle tolerancyjni,otwarci i serdeczni.
  • dla fanów sportu: warto wybrać się na Stadion Bayernu Monachium-Allianz Arenę- istnieje możliwość zwiedzania
  • Bawaria graniczy z Austrią- warto pojechać i zwiedzić Salzburg- miasto Mozarta. W 2 godziny drogi od Rosenheim dojechać możemy do Włoch i tamtejszych Alp.
  • klimat w Bawarii- mimo bliskości Alp- jest nieco przyjaźniejszy niż w Polsce. Upały na początku kwietnia zmuszały do pozbycia się wszelakich cieplejszych ubrań, jednak należy nie zapominać, że im wyżej w Alpy, tym jednak chłodniej.
  • Jeżeli wybieralibyście się w inną porę roku aniżeli wiosnę… polecam Oktoberfest, czyli wrzesień! Monachium staje się królem świata, a piwo- jedynym napojem.

Opis: Celem podróży była wymiana międzyszkolna, która miała miejsce na miesiąc przed moją maturą.

We wrześniu to Polska gościła swoich niemieckich przyjaciół, na początku kwietnia to my – uczniowie z Wadowickiego Ekonomika – w 16 osób wyruszyliśmy wraz z naszą nauczycielką j. niemieckiego na podbój Bawarii.

Umiejętności językowe były ważne, ale kiedy każdy porozumiewał się na miarę swojej kreatywności i możliwości. Nawet jeżeli czegoś nie byliśmy w stanie powiedzieć słowami, pomagały gesty, mimika, a przede wszystkim humor i zrozumienie naszych niemieckich przyjaciół.

Wrażenia były niesamowite. Zapierający dech w piersiach widok monumentalnych, jeszcze ośnieżonych szczytów Alp, podgórskich dolin, maleńkich kościołków… Bawaria to miejsce magiczne, a widać to było zwłaszcza wczesną wiosną, gdy przyroda z całym swym impetem rodziła się do życia. Bawarczycy to tradycjonaliści. Ludowe stroje są tutaj widoczne na każdym kroku; wielką frajdą było, kiedy to my, Polacy przebraliśmy się za Bawarczyków. 😉

 

Bawaria to również raj dla amatorów – rzecz jasna – piwa. Nie omieszkaliśmy się spróbować…

Mieliśmy okazje poznać nie tylko Monachium, Zamek Neuschwanstein, Salzburg ale i tradycję i kulturę Bawarii – wszystko z gratisowym kursem j. niemieckiego toż przed maturą.

Jako, że moją największą pasją jest fotografia ,w załączniku przesyłam zdjęcia.  Z ponad tysiąca wybrałam pięć (konkurencja była ogromna…;)) , które oddają nastrój i klimat bawarskiej wiosny.

Jaki morał wynika z mojej historii? Watro uczyć się języków obcych.:) Wymiany organizowane przez szkoły, uczelnie – to połączenie pożytecznego z naprawdę przyjemnym. Polecam.

Może wstyd przyznać, ale zdjęcie wykonane podczas jazdy autokarem. Podgórska dolina, a w niej- maleńki kościółek.

Potęga i bliskość Alp..

bawaria

Równina.. Ciężko uwierzyć, że to początek kwietnia!

 

Agnieszka Wielińska

[fb-like]