Jak zapłacić za loty w Ryanair?

jak-placic-za-lot-ryanair

Od trzech miesięcy w Ryanair do każdego biletu doliczana jest opłata administracyjna w wysokości 28 zł. Dawniej, mogliśmy tej opłaty uniknąć płacąc za lot specjalnymi kartami. Obecnie płatność za loty kartą MasterCard PrePaid oraz Ryanair Cash Passport nic nam już nie daje i nie zwalnia z tej opłaty. Jak teraz najlepiej płacić za loty?

Obecnie za loty w Ryanair najlepiej zapłacić jakąkolwiek kartą debetową, czyli taką jaką posiada praktycznie każda z osób posiadających konto w banku. Przed płatnością należy sprawdzić, czy nasz limit transakcji internetowych na karcie nie wynosi 0 zł (zazwyczaj można to zmienić samemu przez Internet). Płacąc za lot kartą debetową do biletu nie jest doliczana dodatkowa opłata. Przed kupnem biletu warto też sprawdzić, czy nasza karta honorowana jest przez Ryanair. Można to sprawdzić w ostatnim etapie rezerwacji przed płatnością.

Lista kart debetowych, którymi możemy dokonać płatności za loty w Ryanair(z 25 lutego 2013 roku):

platnosc-karta-debetowa-ryanair

Inaczej wygląda sprawa z kartami kredytowymi. W przypadku płatności kartą kredytową Ryanair dolicza dodatkowo 2% kwotę.

Nowe zasady nie oznaczają, że z oferty znikną loty za 1 zł. Nadal cena niektórych, promocyjnych biletów nie będzie obciążana dodatkową kwotą 28 zł oznaczoną jako „opłata administracyjna”.

Myślę, że jest to zmiana, z której powinniśmy się cieszyć. Teraz każdy kto posiada zwykłą kartę debetową będzie mógł kupić sobie bilet za grosze, bez szukania kogoś, kto ma „specjalną kartę”. Co więcej, zazwyczaj limity transakcji internetowych na swojej karcie ustalamy sami, dlatego teraz nie będzie problemem kupienie za jednym razem dużej ilości biletów. Szybszy będzie też czas reakcji, ponieważ na na naszych osobistych kontach zazwyczaj mamy do dyspozycji kilka opcji szybkiego przelewu.

Stan na luty 2013 roku.

Photo by Tristan Farsac.

Patryk Świątek

można