Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Przewiń do góry

Góra

Borjomi Kharagauli i Aragats – wyprawa na Kaukaz

Wspinaczka Aragats

Miejsce: Południowa Gruzja i północna Armenia

Czas: 18 dni (razem z przejazdami i przelotami)

Skład: 10 osób

Liczba przebytych kilometrów: kilkaset na miejscu (maksymalnie tysiąc), dojazd „do” i „z” Tbilisi to ok. 4800 km

Sposób transportu: pociągi, marszrutki (małe autobusy), pieszo – to były główne środki transportu, których czas (bo przecież nie dystans;) rozłożył się mniej więcej równo. Sporadycznie autostop.

Noclegi: Wszystkie noclegi z serii tak zwanych „bezpłatnych, o niewysokim standardzie”. Czyli w zdecydowanej większości pod namiotem, dwa  razy na lotnisku, dwa lub trzy razy w pociągach, jeden w nieużywanej części ormiańskiego szpitala.

Wskazówki:

  • Dla osób którzy dysponują większą ilością czasu (i kasy) jest oczywiście możliwy dojazd do Gruzji i Armenii lądem, jednakże większość podróżników wybiera opcje lotniczą. Wiąże się z tym niestety niemożliwość zabrania ze sobą (przynajmniej oficjalnie) butli gazowych do popularnych u nas palników. Możliwie opcje: wziąć maszynkę która odpala na benzynę, jednak trzeba dbać mocno o jej czystość gdyż w tym regionie benzyna jest bardzo słabej jakości i potrafi zepsuć sprzęt. Opcja druga, sprawdzona, to gdy jeden chętny zamiast do Tbilisi jedzie leci wcześniej do Stambułu, tam kupuje zawrotną ilość butli w miejscowym Praktikerze, bierze bezpośredni autobus do Tbilisi gdzie finalnie spotyka się z resztą grupy czekającą z utęsknieniem na butle…
  • Dobrze jest znać język rosyjski, choćby podstawy. Ludność Gruzji i Armenii posługuje się własnymi, skąd inąd pięknymi językami, jednak jako byłe republiki radzieckie pozwalają wędrowcom porozumieć się także w języku rosyjskim. Polacy w Gruzji witani są z otwartymi ramionami, w szczególności od czasu stawiennictwa po stronie Gruzji, polskich władz, podczas konfliktu z Rosją o Osetię Północną i Abchazję.
  • Wiza ormiańska nie jest tania. Kosztuje 50$ ale wyrabiana jest bez zbędnych formalności na granicy. Jeżeli masz mniej niż osiemnaście lat – nie płać. Osoby niepełnoletnie nie podlegają tej opłacie.
  • Wejście na najwyższy szczyt Armenii, wulkan Aragats (4220 m.n.p.m.) nie należy do szczególnie trudnych. Najpopularniejsze jest wejście od strony stolicy kraju – Erewania, mało kto zastanawia się jednak nad tym, że od tejże strony (południowej) zdobywa się tylko najniższy z czterech wierzchołków góry. Przejście wzdłuż krateru do wierzchołka najwyższego łatwe nie jest (może nawet niebezpieczne), dlatego warto startować od razu na niego, tj. od  strony północnej z miejscowości Artik. Według miejscowych tylko raz w roku ktoś wybiera tą drogę a szkoda, bo jest to ładny, trzydniowy trekking po ormiańskim stepie, u podnóża naprawdę pięknej góry. Minus tego rozwiązania, to konieczność posiadania sprzętu i żywności na te trzy dni start zaś odbywa się poziomu ok. 1800 m.n.p.m. (od południa busik wjeżdża na ponad 3000 m.n.p.m.)!
  • Chcąc tanio dojechać na Kaukaz lepiej unikać połączeń przez duże, europejskie lotniska międzynarodowe. Ceny tych połączeń są zazwyczaj koszmarnie drogie. Obecnie LOT skomunikował się z Tbilisi i choć cena nie jest strasznie tania, to w promocji czasem da się coś ciekawego kupić. Najlepiej sprawdzić połączenia z np. Rygi, gdzie tanio można dojechać pociągiem, albo do Stambułu, skąd można wziąć autobus.

Koszt: 1600 zł na osobę (z przelotami, wyżywieniem)

Opis:

Pierwszym celem wyjazdu był Park Narodowy Borżomi-Kharagauli. Ten obszar Małego Kaukazu jest przepiękny i rzeczywiście dziki. Dzikość ta przekłada się jakość szlaków i ich znakowanie. Bądźmy szczerzy – część z dostępnych w Parku szlaków poprowadzona jest po ścieżkach widmo, lub takich, które przestały istnieć jakiś czas temu. Na Borżomi mocnych nie było i trzeciego dnia wędrówki definitywnie zgubiliśmy drogę. Leśna ścieżka zaprowadziła nas do skalnego jaru, który mimo stromizny pozwalał poruszać się bezpiecznie we właściwym kierunku. Tam zastała nas noc a przestrzeń na dnie jaru nie pozwalała na rozbicie obozowiska dlatego zawinięci w tropiki od namiotów, prowizorycznie ochronieni od deszczu udaliśmy się na spoczynek. Wszystko byłoby w porządku gdyby nie to, że akurat w tę noc, nad Parkiem rozpętała się trwająca stanowczo za długo burza. Ranek był czymś naprawdę miłym, do rozwiązania pozostał tylko problem wydostania się z jaru ale po kolejnych kilku godzinach schodzenia trafiliśmy na drogę. Tam był czas na zasłużony wypoczynek i… całodzienne suszenie ubrań w pięknym, gruzińskim słońcu.

Następnie zwiedziliśmy Wardzie, wykute w skale miasto z przełomu XII/XIII w. Będąc w okolicy warto zapytać o ciepłe źródła – woda ma temperaturę ponad 50’C (kąpiel pierwsza klasa!). Z Wardzi ruszyliśmy stronę Armenii i tu kolejna niespodzianka – gdy łapaliśmy autostop zatrzymał się polski ksiądz misjonarz! Zabrał część z nas do szpitala, w  którym służył, oraz gdzie mogliśmy spędzić noc na nieużywanym wówczas oddziale (pierwsza noc wyjazdu w łóżku, cóż z tego, że w szpitalnym;). W Armenii cel był jeden – Aragats. Po trzech dniach trekkingu osiągnęliśmy wierzchołek ale droga na szczyt wymagała trochę samozaparcia – rankiem na namiotach znajdował się szron. Prosto z Aragatsa ruszyliśmy na ponowne spotkanie z Gruzją, w której jeszcze przed odlotem zwiedziliśmy kolejne skalne miasto (tym razem w formacjach naturalnych) czyli Upliscyche. I tu nadszedł czas na pożegnanie – zarówno z Kaukazem i Zakaukaziem jak i częścią ekipy, która zdecydowała się na powrót przez Turcję. Pomimo tego, że oba te kraje są malutkie, oferują wędrowcy naprawdę wiele i to w tym klasycznym, nieskażonym jeszcze przez masowy ruch turystyczny wydaniu. Już nie możemy doczekać się powrotu w ten wspaniały region.

 

Park Borjomi Kharaguli

Nieśmiałe poszukiwania zagubionego szlaku

 

Borjomi Kharagauli
W samym środku „Tygrysiego Jaru”
Miasto Wardża

Piękne wykute w skale miasto Wardzia

  Marcin

Piszemy o tym jak zmniejszać koszty podróży i wyciągamy to co najlepsze z odwiedzanych przez nas miejsc. Miejsca, ludzie, fotorelacje i przygody!

Truth About Abs Review

Kick Butt Cellulite Redux

Female Fat Loss Program

Get Cash For Surveys

The Venus Factor Review

Old School New Body Review

Password Generators

What Men Secretly Want Review

Paid Social Media Jobs

Reverse your Diabetes Today

Keygen Tools Download

Reverse Your Diabetes Today Review

Customized Fat Loss Solution

Tutorial Free Downloads

What Men Secretly Want

Truth About Abs

Get Cash For Surveys Review

stream website

Capture His Heart and Make Him Love You Forever Review

Teds Woodworking Plans Review

Fat Loss Factor

Microsoft Key Genetator

Funny Video

Old School New Body

facebook privacy clean

Teds Woodworking

Capture His Heart And Make Him Love You Forever

gay social networking

Fat Loss Factor Review