tanio pieniny
Autor:

Kacper Rossa

Miejsce:

Sromowce Niżne

Czas podróży:

6 dni

Liczba przebytych Km:

1000

Ilość osób:

2

Koszy na osobę w zł:

360 zł

Środki transportu:

inne

Jak tanio się przemieszczać? Jak tanio dotrzeć?

Do Nowego Targu można bez problemu dostać się z Krakowa (ok. 20 zł). Co chwilę na tej trasie jeżdżą pociągi, autobusy na trasie Kraków – Zakopane. Z Nowego Targu do Sromowców Niżnych dostaniemy się za pomocą busa, który kursuje na tej trasie kilka razy dziennie i kosztuje około 7-8 zł.
Ze Sromowców można bez problemu dostać się do Szczawnicy i Krościenka (bilety po kilka złotych) busami prywatnymi. Za około 5 zł dostaniemy się również do Czorsztyna czy Niedzicy. Z Czorsztyna do Niedzicy kursuje również statek, który kosztuje około 10 zł. Jest to dobry sposób na przemieszczenie się pomiędzy tymi miejscami.
W Sromowcach Niżnych znajduje się kładka, która prowadzi na Słowację. Ze słowackiej miejscowości Czerwony Klasztor kursują regularnie autobusy do Popradu (ponad godzinę, 3 euro). Stamtąd można pojechać w Słowackie Tatry, do Spiskiego Hradu (2 euro, godzina) lub do Lewoczy.

Noclegi (Gdzie tanio spać?)

W Sromowcach Niżnych znajduje się pole namiotowe i dużo kwater prywatnych, gdzie w sezonie nie ma problemu ze znalezieniem miejsca noclegowego. Cena pokoju dwuosobowego z łazienką to 60 zł, bez łazienki 40-50 zł.

Co warto zjeść? (Regionalne potrawy i ich ceny)

Warto wybrać się na słowacką stronę, gdzie jest kilka restauracji, serwujących tradycyjne potrawy, takie jak: smażony ser, knedliczki czy kluski z bryndzą.
Po stronie polskiej brak punktów, w których można dobrze zjeść

Cenne wskazówki dotyczące odwiedzanego miejsca:

Warto wybrać się na całodzienną wycieczkę po górach. Przejście trasy Szczawnica – Sokolica – Trzy Korony – Sromowce Niżne trwa około 6 godzin. Warto!

Spływ Dunajcem po stronie polskiej jest o 10 zł droższy niż ze strony słowackiej (8,5 euro studenci, 10 euro dorośli). Trwa troszkę krócej, kolejki są mniejsze.

Opis:

W czasie naszego wyjazdu wybraliśmy się na 4 całodniowe wycieczki które chciałbym opisać
1) Dębno, Czorsztyn, Niedzica
Najpierw wybraliśmy się do Dębna, gdzie chcieliśmy zobaczyć jeden z drewnianych kościołów, który został wpisany na listę UNESCO. Następnie przejechaliśmy busem do Czorsztyna, gdzie zwiedziliśmy ruiny zamku. Kupiliśmy bilet na statek do Niedzicy, gdzie również zwiedziliśmy zamek. Przespacerowaliśmy się po zaporze na Dunajcu i wróciliśmy pieszo do Sromowców Wyżnych, skąd busem dojechaliśmy na miejsce noclegu.
2) Spissky Hrad
Ze słowackiej strony pojechaliśmy do Popradu. Po wypiciu kawy na dworcu, pojechaliśmy do Zamku Spiskiego, który jest wpisany na listę UNESCO. Zamek i miasteczko są naprawdę warte odwiedzenia. Po zwiedzeniu (3h), pojechaliśmy z powrotem do Popradu, gdzie zrobiliśmy zakupy i wróciliśmy do Czerwonego Klasztoru
3) Pieniny na pieszo
Rano wyjechaliśmy do Szczawnicy. Po krótkim spacerku przeprawiliśmy się tratwą z flisakiem na drugą stronę rzeki (3 zł). Weszliśmy na Sokolicę i dalej szliśmy ponad przełomem Dunajca na Trzy Korony. Stamtąd zeszliśmy do Sromowców. Trasa długa, męcząca ale bardzo widowiskowa!
4) Spływ Dunajcem
Po przejściu na stronę słowacką, poszliśmy zakupić bilety na spływ. Trwał ponad godzinę i był bardzo ciekawy. Słowak, który opowiadał ciągle pytał nas, czy rozumiemy o czym mówi. Po przypłynięciu na miejsce, można wybrać się na pieszo do Szczawnicy lub wrócić ścieżką ponad trasą spływu do Czerwonego Klasztoru. Wybraliśmy drugą opcję. Wracając, zwiedziliśmy klasztor, który tam się znajduję.

Pieniny to bardzo ciekawe góry. Można również wybrać się stąd w wiele ciekawych miejsc. Naszą wyprawę uważamy za bardzo interesującą.

pieniny atrakcje

[fb-like]