góry izerskie dla najmłodszych
Autor:

Danuta i Jakub Bogusz

Miejsce:

Góry Izerskie – polskie i czeskie

Czas podróży:

Majówka 2013

Liczba przebytych Km:

83

Ilość osób:

3

Koszy na osobę w zł:

3 dni w górach – 278 zł/os

obiady – 33 zł
zakupy żywnościowe inne – 15 zł
noclegi – 80 zł (4 noce)

benzyna za dojazd spod Warszawy do Świeradowa i z powrotem oraz przejazdy na miejscu – ok. 150 zł (wyjazd przechodził w kolejny potem…)

Środki transportu:

samochód, buty

Jak tanio się przemieszczać? Jak tanio dotrzeć?

W Góry Izerskie (okolice Świeradowa) dotarliśmy własnym samochodem. Ze względu na najmłodszą, niespełna dwuletnią, uczestniczkę pod szlaki podjeżdżaliśmy samochodem.Trasy górskie pokonywaliśmy pieszo, córa częściowo w nosidełku.

Noclegi (Gdzie tanio spać?)

Kwatery prywatne lub schroniska – my wybraliśmy tę pierwszą opcję, ze względu na to, że Małgosia miała wtedy niespełna dwa latka, a pogoda była niewiosenna (w dolinach ok. 5-10 st.C), w górach – i ok.0.
Jeśli się dobrze poszuka, podzwoni i ponegocjuje, przy pobycie dłuższym niż 3 noce daje się znaleźć nocleg za 30 zł/os, w tym dziecko dwuletnie – gratis, czyli na naszą trójkę nocleg wychodził 60 zł/noc.
Ceny noclegu schroniskowego – np. w schronisku Orle – podobne (35 zł/os w sali wieloos.)

Co warto zjeść? (Regionalne potrawy i ich ceny)

Jak góry, to i dania schroniskowe – szybkie, niedrogie i na ogół smaczne. To ostatnie zwłaszcza w polskich górach, bo w czeskich schroniskach bywa z tym gorzej.
poniżej 10 zł zjemy zupę czy zapiekankę
poniżej 15 zł można zjeść naleśniki czy pierogi
im bardziej rozbudowane dania, tym drożej, co jest oczywiste.
Pysznym i niedrogim daniem są ogromne racuchy w schronisku Orle.

Cenne wskazówki dotyczące odwiedzanego miejsca:

Góry Izerskie to góry… niezwykle wciągające, nie tylko w przenośni. Są to bowiem “góry bagienne”, pełne torfowisk, które nie przesychają przez cały rok, a szlaki w polskiej części nierzadko prowadzą środkiem torfowiska (przekonaliśmy się o tym dobitnie, gdy mąż zapadł się po kolano na środku ścieżki) – wiosną bywa grząsko i wszystko płynie. W czeskiej części wiele szlaków ma zbudowane kładki (śliskie po deszczu!). Z pewnością nie zapadniemy się tam zimą, gdy jest śnieg (zima w Górach Izerskich też jest przepiękna), ale przegapimy część skałek i bunkry po czeskiej stronie granicy.
Sporo szlaków jest wyasfaltowanych – nadają się więc dla rowerzystów i dziecięcych wózków, dla turysty pieszego przyjemniejsze (i bogatsze krajobrazowo) są te niewyasfaltowane.

Opis:

Nie wyobrażamy sobie życia bez gór. Przedeptaliśmy już różne – wyższe i niższe (najwyższy szczyt Mamy to Pico de Aneto w Pirenejach – 3404 m i na pewno na tym nie poprzestaniemy), polskie i zagraniczne. Miłość do gór pragniemy też zaszczepić od małego w naszej Córce. A skoro zaszczepić – to i pielęgnować poprzez praktykę. Małgosia – choć dwulatka – w różnych górach już była, a nawet “zdobyła” dwa dwutysięczniki. Wędruje częściowo w nosidełku, częściowo – na coraz sprawniejszych nóżkach. Jednym z wyjazdów typowo w góry był wypad w polsko-czeskie Góry Izerskie. Mimo że majowa pogoda nas nie rozpieszczała – było zimno, mgliście i mokro – udało nam się zdobyć kilka szczytów, przejść kilka szlaków i – co najważniejsze – nie zrazić dziecka do gór, lecz je w w górach rozkochać (czy jest coś piękniejszego niż usłyszeć “Gosia góly pójdzie sama!”). Poniżej szczegółowa rozpiska trasy – liczonej w GOT. Poszczególne dni planowane były na zasadzie pętli
Cały wyjazd 83 GOT

Dzień 1 * 20 GOT
Smědava – Pod Jizerou – Jizera (1122) – Pod Jizerou – Na Kneipě – Čihadla – rozdr. pod Černou horou – Sneľne veľičky – Čertův odpočinek – Černa hora – sedlo Holubníku – (zielony) – rozdr. pod Na Skalce – Čihadla – Na Kneipě – Smědava.

Dzień 2 * 28 GOT
Jakuszyce/Przełęcz Szklarska
– Rozdroże pod Cichą Równią – Rozdroże pod Izerskimi Garbami – Kopalnia Kwarcu “Stanisław” – Rozdroże pod Izerskimi Garbami – Rozdroże pod Kopą (k. Wysokiej Kopy) – Izerska Hala (Siną Drogą) – Orle – Przełęcz Szklarska.

Dzień 3 * 35 GOT
Świeradów-Zdrój – Stóg Izerski – Łącznik – Smrek – Smrk (wieża widokowa) – Smrek – Łącznik – bagno – Suchacz
– Droga Borowinowa – Izerska Hala – Chatka Górzystów – Polana Izerska – Świeradów-Zdrój.

rodziną w góry izerskie

noclegi góry izerskie

tanio w góry izerskie

[fb-like]