sri lanka pociag
Autor:

Ania Godoj

Miejsce:

Sri Lanka

Czas podróży:

turystyczny

Liczba przebytych Km:

2000

Ilość osób:

3

Koszy na osobę w zł:

3200 zł, z czego 1560 to cena biletu lotniczego Warszawa-Dubaj-Colombo-Dubaj-Warszawa.
Szczepionki miałam już wszystkie wcześniej załatwione.
W Dubaju byłyśmy tylko na overstopie. Wizę można otrzymać na lotnisku i kosztuje 35$,
Lwią część wydatków stanowiły wstępy do Parku Narodowego Yala= 15$ + koszt Jeepa, nam się udało bardzo tanio bo ok 50$ za 4h wycieczki. Problem z cenami polega także na ciągłych staraniach lankijczyków aby nas naciągnąć. Trzeba się mocno targować. Zwracać uwagę ile płacą miejscowi za transport, zakupy, żeby uniknąć sytuacji dziesięciokrotnego przepłacenia.Drogie też są atrakcje turystyczne jak Polonnaruwa, czy Anuradhapura, wstęp ok. 25$.

Środki transportu:

samolot

Jak tanio się przemieszczać? Jak tanio dotrzeć?

Najtaniej najlepiej stopem. My jako, że miałyśmy ograniczony czas wyjazdu, tylko 3 tygodnie, a chciałyśmy zobaczyć jak najwięcej zdecydowałyśmy się na pociąg i autobusy.
Ceny są całkiem przystępne. Wszystko zależy oczywiście od standardu i długości trasy, Wybierałyśmy przeważnie 3 klasę w pociągu, czy najtańsze autobusy. Tak jak już wspomniałam trzeba być czujnym, by za przejazd wart 60Rs nie zapłacić 200Rs albo jeszcze więcej.

Noclegi (Gdzie tanio spać?)

Nam prawie wszędzie udało się znaleźć Couchserfing. Bywało różnie z hostami jednak teraz z perspektywy czasu mam wrażenie, że właśnie dzięki temu udało się nam zobaczyć różne oblicza wyspy. Byłyśmy gośćmi typowego beach boya w Hikkaduwie, kochającego wszystkich buddysty w Galle, czy prawdziwego złotego chłopca w Colombo;) był też nauczyciel w Kendy czy ekolog z Baticoli.
3 razy musiałyśmy jednak spać w hostelu, 1 noc w Colombo była dosyć droga ok. 1000Rs czyli 10$. Później spałyśmy w Kataragamie i za cały pokój zapłaciłyśmy 1200Rs. Ostatni płatny nocleg to rajskie domki w Passikudzie. Na pustej rajskiej plaży obchodziłyśmy urodziny Klaudii;)

Co warto zjeść? (Regionalne potrawy i ich ceny)

Jedzenie było pyszne tylko na wybrzeżu. Świeże owoce morza i ryby! Pycha!
Dobre jedzenie jest trochę droższe, od tego sprzedawanego na ulicy. Dobre jedzenie to wydatek ok. 700-800Rs.
Mają milion odmian potraw curry. Tak, danie nazywa się tak samo jak przyprawa i jest nieziemsko ostre! Zazwyczaj klasyczne curry składa się z ryżu i różnych sosów z warzyw, wszystko oczywiście bardzo ostre!
Godne polecenia jest kotthu rotti czyli coś podobnego do bigosu. Jest to danie zazwyczaj z wołowniy, kurczaka, jajka i warzyw. Kuchnia lankijska ma wiele wspólnego z indyjską, popularne więc są samosy czy lassi.
Dobrą opcją na szybkiego snaka są pierożki z róznym nadzienie, np. warzywani, mięsem, krewetkami, można je kupić na każdej ulicy. Warto także skosztować arak, miejscowy alkohol, coś a la nasz bimber i wino z kokosa.

Cenne wskazówki dotyczące odwiedzanego miejsca:

Ważny jest rozsądek i zimna głowa. Trzeba zwracać uwagę ile płacą miejscowi żebyśmy nie padli ofiarą oszustwa. Dobrze jest także uzyskać informacje od miejscowych. Trzeba być jednak cierpliwym i sprawdzać informacje u kilku źródeł ponieważ wiadomości, które otrzymujemy często są rozbieżne.
Z moich ulubionych miejsc polecam nurkowanie z żółwiami w Hikkaduwie, a także Pik Adama i Galle.

Opis:

Naszą podróż rozpoczęłyśmy w Colombo. Stolica jednak nie ma za wiele do zaoferowania, więc szybko pojechałyśmy do Hikkaduwy. Według wielu rankingów to jedna z najpiękniejszych plaż. Później pojechałyśmy do Galle. Miejsce jest niezwykle ciekawe, to stary hollenderski port. W mieście ciągle znajduje się port i wiele zabytków po byłych kolonizatorach. Z Galle pojechałyśmy do Yale. Tam znajduje się park narodowy z słoniami i leopardami. Dalej to już środek kraju czyli Nuwara Eliya, Ella, Hortons Plein, World’s End i Kendy. Kendy to drugie największe miasto Sri Lance, bardzo fajna baza wypadowa. Będąc w Kendy zwiedziłyśmy Pollunaruwę, Sigiriję i Peak Adama. Ten ostatni punk stanowi małe wyzwanie. Jest to święta góra pielgrzymkowa dla 3 religii, islamu, buddyzmu i chrześcijaństwa. Na górze znajduje się odcisk stopy Adama/ Buddy/ Proroka, wybierz w zależności od religii. Góra nie jest wysoka ale cała droga to różnej wysokości schody…Następnie kierunek północ. Najpierw Baticola i straszne obrazy zniszczeń tsunami, a na końcu Trincomalee. Z Trinko znów Colombo by pójść na mecz rugby i poznać syna prezydenta, no i złapać samolot;)

sri lanka plaza

sri lanka tanio

sri lanka mieszkancy

[fb-like]