zmiana warty indie-pakistan
Autor:

Dawid Dudek

Miejsce:

Gruzja – Armenia – Turcja – Nepal – Indie

Czas podróży:

39 dni

Ilość pokonanych Km:

10000

Ilość osób:

1

Noclegi:

Noclegi zawsze u miejscowych. Zazwyczaj wysiadało się na dworcu kolejowym i po kilku minutach już znajdował się ktoś kto proponował nocleg. W Gruzji i Armenii zawsze kosztowało mnie to koło 10 dolarów. W Indiach rzadko więcej niż 2 dolary. Tylko dwa razy (w Stambule) nocowałem w hostelu – drugim razem niemal czułem się jak w pięciogwiazdkowym hotelu bo wszystko było luksusem…. łącznie z ciepłą wodą w kranie.

Koszty na osobę zł:

Łączny koszt noclegów to około 500 zł.

Środki transportu:

czółno, samolot, na piechotę, autostop, kolej, kajak, inne

Wskazówki dotyczące odwiedzonego kraju:

Jeśli chodzi o Gruzję, cóż… czasami odnosiłem wrażenie, że wystarczy powiedzieć, że jest się z Polski. W Armenii dobrze jest nie lubić Azerbejdżanu i jednocześnie mówić, że bardzo, ale to bardzo marzy się o podróży do Górskiego Karabachu. Nepal to już inna bajka. Przede wszystkim trzeba sprawdzać ceny noclegów w kilku miejscach i uzbrojonym w taką wiedzę prowadzić negocjacje z właścicielem upatrzonego locum. W Indiach do tej rady dołożyć trzeba jeszcze jedną: zawsze sprawdzamy wszystko w pokoju (od gniazdek elektrycznych po zlew) zanim się zdecydujemy.

Wskazówki dotyczące obniżenia kosztów podróży:

Jak wyżej, najpierw orientujemy się w cenie noclegów. Jeśli chodzi o transport autobusowy i marszrutkowy (Gruzja, Armenia) także dobrze jest najpierw popytać. Najlepiej robić to na dworcu lub postoju autobusów. Prawie gwarantowane jest to, że po nieudanych negocjacjach z jednym kierowcą drugi, który słyszał rozmowę zaproponuje “bilet” tańszy o minim 10% Koniecznie trzeba obserwować promocje linii lotniczych. Koniecznie tak planować długie (kilkunastogodzinne) przejazdy kolejowe, aby spać w czasie ich trwania.

Opis:

Podróż dokładnie opisałem na swoim blogu, umieszczając jak najwięcej informacji praktycznych. Zasada główna: Zobaczyć jak najwięcej wydając jak NAJMNIEJ. Celem było dotarcie do Kaszmiru. Złotej Świątyni w Amritsarze oraz granicy Indii i Pakistanu. Jedynego takiego miejsca na świecie. Tutaj zamieszczam dokładne zestawienie z kolejnymi etapami podróży, cenami oraz jak sobie radziłem z nocowaniem. Z ciekawostek powiem, że podróżowałem z misiem 🙂

Autobus Poznań – Warszawa (1 zł – PolskiBus)

Samolot Warszawa – Erywań (397 zł)

Transport i noclegi w Armenii (koszt około 30 $)

Autobus Erywań – Stambuł – 40 $

Nocleg w Stambule 25 $

Samolot Stambuł – Kathmandu 160 $ (Promocja w Linii Lotniczej Air Arabia)

Transport i Nocleg w centralnym Nepalu + Autobus Kathmandu – Park Narodowy Chitwan – Granica Nepalu z Indiami = 70 $

Pociąg Gorakhpur – Amritsar 35 $

Amritsar Złota Świątynia (darmowy nocleg!)

Autobus + jeep z Amritsaru przez Śrinagar do miasta Lee w Kaszmirze (koszt około 15 $ z wyżywieniem)
Zwiedzanie Kaszmiru (w tym wizyta na granicy Indii i Pakistanu). Samolot do Delhi: koszt 44 dolary (linia lotnicza Kingfisher.

Pobyt w Delhi: 20 $

Pociąg Delhi – Kalkuta (po drodze przystanek aby zwiedzić Taj Mahal): 40 $

Samolot Kalkuta – Stambuł: 171 $ (linia lotnicza Air Arabia)

Autobus Stambuł – Batumi: 30 $

Batumi: 40 $

Pociąg Batumi – Tbilisi + nocleg w Tbilisi: 45 $

Samolot Tbilisi – Warszawa 405 zł

Warszawa – Poznań: 1 zł

Mam nadzieję, że trasa jaką wykonałem i ceny zainspirują inne osoby podróżujące z plecakiem ☺ W razie pytań chętnie pomogę w planowaniu lub zakupie biletów.

kaszmir

 

[fb-like]