Autor:

Grażyna Czerna

Miejsce:

EGIPT

Czas podróży:

5-13.04.2012

Ilość pokonanych Km:

6300

Ilość Osób:

1

Noclegi:

3 noclegi w hostelu w Kairze- singiel 22zł (66zl)
3 noclegi w hotelu w Bawiti- singiel BB po 25zl (75zl)

Koszty na osobę zł:

Bilet lotniczy W-wa- KAir- W-wa 602zł
ubezpieczenie 26zl
hotele 141zl
bus Kair-BAwiti-KAir 60zl
safari White DESERT 120zl
bilety wstepu (muzea w BAwiti, ogród japonski w Helwan, ogród Tahrir, Manial) 27zł
transport miejski z lotniska, metro 3zł
wyżywienie 20zł
RAZEM  999zł

Środki transportu:

samolot, inne

Wskazówki dotyczące odwiedzonego kraju:

Egipt- kolebka cywilizacji, kraj zapierający dech w piersiach, dla mnie magiczne miejsce, do którego wracam w każdej wolnej chwili, bo nigdzie na świecie nie ma tak cudownych wspaniałości. Co roku miliony turystów przybywają do Egiptu, by zobaczyć zabytki starozytności, a ja zabieram Was w miejsce, gdzie mozna się wyciszyć, wzmocnić energetycznie, odwiedzając mistyczne miejsca Pustyni Libijskiej, a co najwazniejsze poczuć wolność i chwytać energię pełnymi garściami. By móc poczuć skarby energetyczne pustyni, trzeba uciec od turystycznych molochów i odnaleźć więź z naturą. Nie obawiajcie się samodzielnych podrózy po Egipcie, nie wierzcie w przesądy, iż samotne kobiety narażone są na wieksze niebezpieczeństwo niż płeć przeciwna. Nie lękajcie się przemieszczać razem z Egipcjanami lokalnymi środkami komunikacji, metrem (dla kobiet specjalne wagony), smakujcie kuchnię egipską, a co najwazniejsze szanujcie ludzi, których spotykacie na szlaku, akceptujcie ich takimi, jacy są. Beduini traktują pustynię, jak dom i slyną z doskonałej orientacji- ucz się od nich!

Wskazówki dotyczące obniżenia kosztów podróży:

Egipt jest jednym z najtańszych krajów, a dla tych którzy nie chcą uczyć się na własnych błedach info, jak najtaniej:
1. Bilety LOTu w promocji Szalonej Srody ok. 500-600zl
2. Lotnisko w Kairze ma darmowy shutle bus i tanią komunikację do centrum miasta 2LE
3. W cetrum Kairu i w Bawiti taniutkie hostele z darmowym internetem 30-50LE
4. Komunikacja miedzymiastowa Kair- Bawiti 25-35LE, metro w Kairze po 1LE
5. Potrafy egipskie pożywne, tanie: śniadaniowy ful z sałatką, pieczywem 2LE, kosheri 3LE, asab (sok z trzciny cukrowej) 1LE, woda 1,5l 2,5LE
Koszty mojej wyprawy można obnizyć- podróżując w większej grupie i zamiast singla zamieszkac w dbl lub obnizyć koszt safari (wynajęcie jeepa na pustyni)

Opis:

Pustynia jest moją miłością, jest tajemnicą ukrytą w piaskach, a odwiedzić pustynię, to jak zanurzyć się w świat pełen cudów. Róznorodność egipskiej Sahary przyprawia o zawrót głowy, więc tym razem postanawiam skupić się na 2 oazach: Bahariya i Farafra. Z lotniska w Kairze jadę od razu na dworzec autobusowy, kupuję bilet do Bawiti i po 5 godzinach jazdy drogą pustynną jestem w oazie, która w czasach grecko- rzymskich była jednym z najwazniejszych ośrodków rolniczych Egiptu. To własnie tutaj kilka lat temu zostały odkopane Złote Mumie, to niedaleko Bawiti mieści się świątynia poświęcona Aleksandrowi Wielkiemu (jedyna zachowana w Egipcie), cudowne grobowce kupców. Zmęczona całodziennym zwiedzaniem odpoczywam w basenach z gorącymi żródłami. Biała Pustynia stanowi dno długiej na 200km depresji Farafra i jest to obszar niezwykłych białych formacji skalnych. Zwiedzam jeszcze Kryształową Górę, Czarną Pustynię oraz słone jezioro zagubione wśród piasków pustyni. Po powrocie do stolicy rozkoszuję się Japońskim Ogrodem w Helwanie, Pałacem Manial na Wyspie Roda oraz wyjątkowym TAHRIREM- placem i cudownym ogrodem o tej samej nazwie. Polecam wszystkim niedocenioną pustynię o niebywałym pięknie, nieskazitelnie czystą, róznorodną, zdala od zgielku masowej turystyki.

pustynia libijska

[fb-like]