Skip to main content
search

Kajaki na Wierzycy to rzecz, której nie można przeoczyć podczas pobytu na Kociewiu. Na północy Polski roi się od ciekawych rzek, ale Wierzyca jest na swój sposób wyjątkowa. Łączy zabytkowe miasta Kociewia i ma przyrodniczą osobliwość, dla której warto spędzić tu w kajaku choć jeden dzień. Zapraszam na przewodnik kajakowy po rzece Wierzyca – najpiękniejszej rzece Kociewia.

Spis treści

Rzeka Wierzyca ≋ podstawowe informacje i charakterystyka

Rzeka Wierzyca ma długość około 150 km. Bierze swój początek w Jeziorze Piotrowskim na Pojezierzu Kaszubskim. Wierzyca w większości płynie przez region Kociewie, gdzie jest raczej spokojną rzeką o maksymalnie kilkunastometrowej szerokości. Na Wierzycy znajduje się kilkanaście elektrowni wodnych, które mogą być gratką dla miłośników budowli hydrotechnicznych.

Mimo licznych elektrowni wodnych na Wierzycy można znaleźć nawet kilkunastokilometrowe odcinki, na których nie ma żadnych sztucznych przeszkód i nie ma potrzeby przenoszenia kajaka.

Wierzyca prowadzi przez lasy, łąki oraz pola. W jej korycie można napotkać przeszkody w postaci powalonych drzew. Zdecydowana większość jest jednak opływalna i konieczność wysiadania z kajaka, aby pokonać przeszkodę, to rzadkość.

Szlak kajakowy rzeki Wierzyca ma świetną, nowiutką infrastrukturę. Na całej długości szlaku kajakowego, z Kościerzyny do Gniewu, powstało 16 nowych obiektów: stanic, przenosek, przystani kajakowych, które znacznie ułatwiają kajakarzom spływy.

Starogard Gdański

Wierzyca jest szlakiem łączącym wyjątkowe, zabytkowe miasta Kociewia. W biegu Wierzycy znajduje się również stolica regionu Kociewie, czyli Starogard Gdański.

Starogard Gdański jest jednym z najstarszych miast Pomorza. Do największych atrakcji miasta należą warowny kompleks, którego budowę rozpoczęto już w XIV wieku, rynek i zabytkowe kamienice oraz gotycki kościół farny pw. św. Mateusza również pamiętający XIV wiek.

Starogard Gdański to świetne miejsce na koniec, albo początek spływu kajakowego Wierzycą.

Rzeka Wierzyca ≋ kajakiem po Wierzycy ≋ jaka trasa na spływ kajakowy?

Szlak kajakowy Wierzycy jest podzielony na różne odcinki, których wybór może być determinowany poziomem trudności, długością trasy albo konkretnymi walorami krajobrazowymi. Szukając najciekawszego odcinka jednodniowego do spływu Wierzycą rozważałem kilka wariantów:

  • Maliki Dolne – Czysta Woda 16 km
  • Grodzisko Owidz – Klonówka – 17 km
  • Klonówka – Pelplin – 18 km
  • Elektrownia Stocki Młyn – Gniew – 20 km

Wybrałem ostatecznie odcinek Wierzycy z Klonówki do Pelplina ponieważ można go zacząć z nowego, wygodnego pomostu i zakończyć w przystani Pelplinie albo przed jazem, w miejscu przenoski. Sama trasa też zapowiadała się bardzo ciekawie: liczne meandry, zmiana kierunku biegu rzeki, odcinki przez lasy i pola, brak zabudowań i przenosek na trasie – to mnie ostatecznie zachęciło do tego wyboru.

Rzeka Wierzyca ≋ spływ kajakowy odcinkiem Klonówka – Pelplin ≋ trasa i relacja

Na Wierzycę wybrałem się z Piotrkiem Horzelą. Spływ rozpoczęliśmy w Klonówce. Wystartowaliśmy z nowej przystani powstałej w ramach ostatnich inwestycji w infrastrukturę kajakową w województwie pomorskim.

Już od samego początku dostajemy od Wierzycy to, co najlepsze. Wysokie i stare drzewa rzucające cień na koryto rzeki, gęsto zarośnięte bujną roślinnością brzegi i charakterystyczne dla całego odcinka wierzby. Na pierwszych kilometrach pojawiają się też pierwsze niewielkie przeszkody w postaci powalonych drzew i zagradzających światło koryta gałęzi, które trzeba albo sprytnie ominąć, albo sforsować.

W miarę na początku trzeba też przepłynąć pod wiaduktem drogi A1. To jedyny kontakt z cywilizacją na całej trasie z Klonówki do Pelplina. W tym miejscu rzeka wygina się w łuk i zmienia kierunek płynięcia z północno wschodniego na południowy.

Mniej więcej w 1/3 trasy dopływamy do przystani w Rajkowskim Młynie. To najdogodniejsze miejsce na trasie do postoju. Jest tu wygodny pomost oraz zadaszone wiaty. Na odcinku z Klonówki do Pelplina jest też sporo dzikich, dogodnych miejsc do wyjścia na brzeg. Nie trzeba więc martwić się o możliwość postoju planując spływ.

W środkowej części odcinka zobaczymy najwięcej starych wierzb, często „umoczonych” w nurcie Wierzycy. Tworzą fenomenalne krajobrazy, bardzo charakterystyczne dla najpiękniejszej rzeki Kociewia. Można powiedzieć, że wręcz unikalne. Wcześniej nigdy nie wiedziałem przy rzece tylu starych wierzb, które tworzyłyby taki klimat.

Na pewno nie do przeoczenia jest też miejsce z wysokim urwiskiem, z którego zwisają długie korzenie. Spektakularna sceneria, która daje też możliwość podejrzenia jak wygląda system korzeni potężnych drzew.

Atrakcją odcinka jest też Diabelski Kamień. Jest to zalegający w nurcie Wierzycy głaz narzutowy o obwodzie 8 m. Można go dostrzec w lewej stronie koryta na ostatnim odcinku do Pelplina. Jest to kamień, który zgubił diabeł kroczący do Pelplina, by zburzyć wznoszony przez Cystersów klasztor. Ale czy tak było naprawdę? Czort go tam wie.

Na pewno jednak spływ Wierzycą pomiędzy Klonówką a Pelplinem to znakomite doświadczenie, dla którego warto przyjechać na Kociewie.

Pelplin

Na trasie spływu Wierzycą znajduje się również Pelplin, którego początki są związane z osadnictwem Cystersów.

Najważniejszym zabytkiem Pelplina jest zespół pocystersko-katedralny, który każdego roku ściąga tłumy turystów. W Pelplinie można zobaczyć także Biblie Gutenberga, czyli pierwszą wydaną w Europie drukowaną książkę.

Pelplin słynie także z świetnych miejsc spacerowych nad Wierzycą. Podobnie jak Starogard Gdański jest świetnym miejscem na początek i zakończenie spływu Wierzycą. Warto zajrzeć także na Górę Jana Pawła II – najlepszy punkt widokowy na Pelplin i tę część doliny Wierzycy.

Spływ kajakiem rzeką Wierzyca ≋ odcinek Klonówka – Pelplin

18
kilometry świetnej trasy kajakowej
6
powolnego spływu
80
pięknych, starych wierzb na trasie

Mapa: rzeka Wierzyca. Spływ kajakowy odcinkiem Klonówka – Pelplin ⇒

Spływ kajakowy rzeką Wierzyca ≋ trudności, bezpieczeństwo, dla kogo jest spływ Wierzycą?

Spływ kajakowy Wierzycą na odcinku Klonówka – Pelplin na pewno nie należy do trudnych. Dystans 18 km jest łatwy do pokonania w jeden dzień i na spokojnie, bez pośpiechu, trasę można przepłynąć w 6 godzin. Tyle warto zarezerwować na spokojny spływ Wierzycą na tym odcinku.

 

Odcinek jest wolny od sztucznych przeszkód. Nie ma więc konieczności wysiadania z kajaka, by omijać jazy, progi czy elektrownie. Na trasie spływu w Wierzycy leży wiele powalonych drzew, czasem o imponujących rozmiarach, ale zdecydowana większość jest opływalna. Jedynie dwa razy musieliśmy wysiadać z packraftów, by pokonać przeszkody, ale żadne z tych miejsc nie było specjalnie uciążliwe.

Nurt Wierzycy między Klonówką a Pelplinem jest spokojny i pozbawiony bystrz. Spływ nie powinien przysporzyć kłopotów początkującym kajakarzom.

Gniew

Wierzyca uchodzi do Wisły malowniczo położonym mieście Gniew, w którym znajduje się znany zamek krzyżacki z XIII wieku.

Gniew jest bardzo urokliwym miastem, którego najbardziej malowniczą część stanowi Stare Miasto z oryginalnym, zachowanym układem przestrzennym. W Gniewie można zobaczyć kamienice zbudowane nawet jeszcze w XV wieku i przejść się kameralnymi uliczkami oplatającymi rynek z gotyckim ratuszem. To również świetne miejsce na zakończenie spływu Wierzycą.

Pobyt w Gniewie można przedłużyć odwiedzając kościół pw. św. Mikołaja albo Pałac Marysieńki z końca XVII wieku, który dla swojej ukochanej wzniósł Jan III Sobieski.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bartek Szaro (@bartekszaro)

Kajaki Wierzyca ≋ wypożyczalnia kajaków ≋ gdzie wypożyczyć kajak na Wierzycę?

Razem z Piotrkiem Horzelą zdecydowaliśmy się spływać Wierzycą na moich packraftach (skorzystaliśmy z modeli Compact i Amundsen II firmy PinPack), ale jeśli chcecie wypożyczyć kajak nie będziecie mieli z tym większych problemów. W rejonie Wierzycy działa kilka wypożyczalni kajakowych o przystępnych cenach. W poszukiwaniu kajaka na Wierzycę polecam sprawdzić wypożyczalnie:

Dojrzała turystyka kajakowa

Realizując projekt „50 rzek” chcę nie tylko opisywać walory polskich rzek i promować turystykę wodną, ale również zachęcać do korzystania ze szlaków wodnych w sposób, który pozwoli nam cieszyć się ich pięknem jeszcze bardzo długo. Podsuwam sześć prostych praktyk, nie wymagających wysiłku, dla naszych lepszych doświadczeń. I dla lepszej kondycji środowiska

Nie śmieć

Zabierz ze sobą wszystkie swoje odpadki. Nawet nie musisz ich „dźwigać”. Kajakiem przetransportujesz je bez najmniejszego wysiłku.

Nie hałasuj

Ekosystemy rzek to środowisko życia wielu gatunków. Wielu kajakarzy pływa po to, by móc podpatrywać ich życie. Bądź wobec nich koleżeński. Niech kajakowanie pozostanie najmniej inwazyjną formą uprawiania turystyki.

Z psem na smyczy

Jeśli na spływie towarzyszy Ci czworonożny przyjaciel pamiętaj kim jest dla mieszkańców ekosystemów rzecznych. Są miejsca, do których człowiek zaglądać nie powinien. I podobnie jest z domowymi zwierzętami.

Ograniczaj zasoby

Wybierając się na spływ zabierz jak najmniej plastiku i produktów, których opakowania mogą mieć szkodliwy wpływ na środowisko bądź się do niego przedostać. Rozważ zakup butelki lub akcesoriów, które pozwolą Ci pić wodę prosto z rzeki.

Daj się rozmnożyć

Jeśli podczas spływu kajakowego planujesz przerwy lub noclegi upewnij się, że miejsce w którym będziesz schodzić na ląd nie jest rezerwatem, w którym lęgi mają ptaki.

Reaguj

Jeśli widzisz, że ktoś zachowuje się nie w porządku – reaguj. Nie bądź bierny. Brak reakcji to przyzwolenie na czyjeś niewłaściwe zachowanie i jego akceptacja.


Partnerem spływu po Wierzycy jest Lokalna Organizacja Turystyczna „Kociewie”

Spływaj dalej! Więcej publikacji projektu „50 rzek”

50 rzekDolny ŚląskNa bieżąco
28 sierpnia 2021

≋ Zadziorny spływ na wyciągnięcie wiosła od Wrocława ≋ Rzeka Bystrzyca

Spływ dla kajakowych bystrzaków.
50 rzekDolny ŚląskNa bieżąco
19 sierpnia 2021

≋ Mało znany szlak kajakowy na Dolnym Śląsku ≋ Rzeka Strzegomka

Strzegomka, czyli mało uczęszczana rzeka w okolicy Wrocławia.
50 rzekKociewieNa bieżąco
2 sierpnia 2021

Rzeka Wda ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Wdaj się ponieść .... na północy!
50 rzekLubelskieNa bieżąco
2 sierpnia 2021

Rzeka Liswarta ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Liswarta, czyli jedna z najciekawszych rzek w śląskim.
50 rzekKociewieNa bieżąco
29 lipca 2021

Rzeka Wierzyca ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Oto ona. Najpiękniejsza rzeka Kociewia.
50 rzekLubelskieNa bieżącoŚląskie
13 lipca 2021

Rzeka Ruda ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

"Ruda tańczy jak szalona". Już wiadomo skąd inspiracja dla słów piosenki.
50 rzekLubelskieNa bieżąco
2 lipca 2021

Rzeka Biała Przemsza ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Biała Przemsza to magiczna rzeka, zaraz przy śląskiej aglomeracji.
50 rzekLubelskieNa bieżąco
1 lipca 2021

Rzeka Mała Panew ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Propozycja krótkiego, malowniczego spływu na styku śląskiego i opolskiego.
50 rzekLubelskieNa bieżąco
27 czerwca 2021

Rzeka Wieprz ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Od dzisiaj "Ty Wieprzu!" to już jeden z najmilszych komplementów.
50 rzekMazuryNa bieżąco
22 czerwca 2021

Rzeka Bug ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Bug na odcinku granicznym ma wszystko, co powinna mieć rzeka ze snów.
50 rzekMazuryNa bieżąco
17 czerwca 2021

Rzeka Łyna ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Łączy średniowieczne miasta Warmii i czaruje odcieniami zieleni.
50 rzekMazuryNa bieżąco
15 czerwca 2021

Rzeka Wel ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Wel. Wel. Wel... (czytane z brytyjskim akcentem). Takiej rzeki zapomnieć się nie da.
50 rzekMazuryNa bieżąco
15 czerwca 2021

Rzeka Drwęca ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Rzeka, która na całej długości stanowi rezerwat ichtiologiczny. Drugiej takiej nie znajdziecie.
spływy krutynia50 rzekMazuryNa bieżąco
19 maja 2021

Rzeka Krutynia ≋ jednodniowy spływ kajakowy, trasa, relacja ≋

Spływ kajakowy jedną z najpopularniejszych rzek Polski w samotności.
Bartek Szaro

Autor Bartek Szaro

Oprócz bloga prowadzi także autor na YouTube o zrównoważonej turystyce. Twórca największego w Polsce cyklu spotkań łączących podróżowanie i reportaż "Kontynenty | spotkaj podróżników" oraz gospodarz cyklu spotkań "Nieturyści".

Więcej tekstów autora Bartek Szaro

Dołącz do dyskusji! 2 komentarze

Miejsce na Twój komentarz

*