Skip to main content
search

 

Można próbować się oszukiwać, ale to nic nie da. Turystyka i świat podróżowania nie wyglądają już tak jak chociażby 5 czy 10 lat temu i zmiany, które obserwujemy nie idą w dobrą stronę. Namaściłem na blogu ten temat pisząc Czas turystycznej apokalipsy. Teraz nadeszła pora żeby rozwinąć temat w formie wideo.

 

Postanowiłem odpalić na youtube kanał na którym będę zajmował się dwoma tematami. Pierwszy to turystyka zrównoważona. W kolejnych odcinkach będę opowiadał o zmieniającej się turystyce, nowoczesnym podejściu do podróżowania oraz wpływie social media na odbieranie miejsc.

W podróżowaniu najbardziej potrzebujemy teraz balansu

Świat turystyki zmienia się mniej więcej z taką dynamiką z jaką obserwujemy zmiany klimatyczne i kolejne ekologiczne katastrofy. Mam jednak wrażenie, że to co negatywnego dzieje się w świecie podróżowania jest w Polsce właściwie kompletnie pomijane. Chciałbym Was zainteresować tymi zagadnieniami, bo… jeśli to się nie uda i turystyka zrównoważona nie stanie się standardem to miejsca, do których uwielbiamy podróżować zmienią się bezpowrotnie. I nie będą to zmiany, których byśmy sobie życzyli.

Drugi nurt filmów będzie dotyczył fascynacji, które urodziły się we mnie w czasie wielu lat blogowania, a na których rozwinięcie brakowało do tej pory czasu.

Architektura drewniana, beton, genius loci ukochanych miejsc i różne inne wątki, dla których blog o tanim podróżowaniu nie był też najlepszym miejscem. To będzie trochę inne podejście do opisywania miejsc niż ujmowanie ich w listy top10, tak popularne w internecie. Bardziej wnikliwe i osobiste. W takiej formie myślę, że odnajdę się najlepiej i będzie ona najbardziej wartościowa dla Was.

Jak nie być TWARDOGŁOWYM turystą?

Wstęp mamy za sobą, pora na konkrety. Pierwszy film jaki nagrałem dotyczy dobrych turystycznych nawyków. Mówię tutaj o 5 rzeczach, mogą zmienić w podróżowaniu wiele rzeczy na lepsze a których robienie nie kosztuje absolutnie nic. Żadnego wysiłku, żadnych inwestycji.

WOJNA o Wenecję

I od razu drugi. Wenecja. Kojarzycie? Takie dość popularne miasto, do którego każdy chciałby kiedyś pojechać. No, właśnie. I teraz „każdy” ten plan realizuje. W 2019 roku do Wenecji przyjechało 37 mln turystów z zza granicy. Na stałe w Wenecji mieszka… 55 tys. osób.

Jak wygląda rzeczywistość w Wenecji? Czy miasto wyludni się do 2030 i zamieni się w bezduszny skansen?

I jak? Co myślicie o wyjeździe do Wenecji w sezonie?

Subskrybuj kanał o zrównoważonej turystyce

Turystyka zrównoważona to przyszłość podróżowania. Subskrybuj kanał, żeby wiedzieć jak zmienia się świat podróży i co robić żeby jak najdłużej zachować go w dobrej kondycji.

Subskrybuj kanał, jeśli chcesz pomóc mi rozwijać te inicjatywę.

 

subsrybuj Dziękuję.

Do usłyszenia przy kolejnych filmach.

Dołącz do dyskusji! Jeden komentarz

Miejsce na Twój komentarz

*