fbpx

 

Można próbować się oszukiwać, ale to nic nie da. Turystyka i świat podróżowania nie wyglądają już tak jak chociażby 5 czy 10 lat temu i zmiany, które obserwujemy nie idą w dobrą stronę. Namaściłem na blogu ten temat pisząc Czas turystycznej apokalipsy. Teraz nadeszła pora żeby rozwinąć temat w formie wideo.

 

Postanowiłem odpalić na youtube kanał na którym będę zajmował się dwoma tematami. Pierwszy to turystyka zrównoważona. W kolejnych odcinkach będę opowiadał o zmieniającej się turystyce, nowoczesnym podejściu do podróżowania oraz wpływie social media na odbieranie miejsc.

W podróżowaniu najbardziej potrzebujemy teraz balansu

Świat turystyki zmienia się mniej więcej z taką dynamiką z jaką obserwujemy zmiany klimatyczne i kolejne ekologiczne katastrofy. Mam jednak wrażenie, że to co negatywnego dzieje się w świecie podróżowania jest w Polsce właściwie kompletnie pomijane. Chciałbym Was zainteresować tymi zagadnieniami, bo… jeśli to się nie uda i turystyka zrównoważona nie stanie się standardem to miejsca, do których uwielbiamy podróżować zmienią się bezpowrotnie. I nie będą to zmiany, których byśmy sobie życzyli.

Drugi nurt filmów będzie dotyczył fascynacji, które urodziły się we mnie w czasie wielu lat blogowania, a na których rozwinięcie brakowało do tej pory czasu.

Architektura drewniana, beton, genius loci ukochanych miejsc i różne inne wątki, dla których blog o tanim podróżowaniu nie był też najlepszym miejscem. To będzie trochę inne podejście do opisywania miejsc niż ujmowanie ich w listy top10, tak popularne w internecie. Bardziej wnikliwe i osobiste. W takiej formie myślę, że odnajdę się najlepiej i będzie ona najbardziej wartościowa dla Was.

Jak nie być TWARDOGŁOWYM turystą?

Wstęp mamy za sobą, pora na konkrety. Pierwszy film jaki nagrałem dotyczy dobrych turystycznych nawyków. Mówię tutaj o 5 rzeczach, mogą zmienić w podróżowaniu wiele rzeczy na lepsze a których robienie nie kosztuje absolutnie nic. Żadnego wysiłku, żadnych inwestycji.

WOJNA o Wenecję

I od razu drugi. Wenecja. Kojarzycie? Takie dość popularne miasto, do którego każdy chciałby kiedyś pojechać. No, właśnie. I teraz “każdy” ten plan realizuje. W 2019 roku do Wenecji przyjechało 37 mln turystów z zza granicy. Na stałe w Wenecji mieszka… 55 tys. osób.

Jak wygląda rzeczywistość w Wenecji? Czy miasto wyludni się do 2030 i zamieni się w bezduszny skansen?

I jak? Co myślicie o wyjeździe do Wenecji w sezonie?

Nie mogę zakończyć tego tekstu nie prosząc Was o wsparcie. Wejście w taką tematykę jest trudne, szczególnie na takiej platformie na youtube. Trudne, ale bardzo potrzebne i mam nadzieję, że Wy również to dostrzegacie.

Będę wdzięczny za najbardziej prozaiczną rzecz jaką można w internecie zrobić: subskrypcje, komentarze, udostępnienia oraz (legendarne) łapki w górę.

Nie tworzę tego kanału dla zarobku, poklasku, sławy, nie dlatego proszę Was o uwagę. Tworzę go po to, żeby mówić o rzeczach, których konsekwencje wszyscy mocno odczujemy, jeśli nie zdecydujemy się ich poprawić.

Subskrybuj kanał, jeśli chcesz pomóc mi rozwijać te inicjatywę.

 

subsrybuj

To tyle. Dziękuję.

Do usłyszenia przy kolejnych filmach.

Bartek Szaro

Autor Bartek Szaro

Oprócz bloga także autor kanału YouTube o zrównoważonej turystyce, twórca największego w Polsce cyklu spotkań łączących podróżowanie i reportaż "Kontynenty | spotkaj podróżników" oraz gospodarz cyklu spotkań "Nieturyści".

Więcej tekstów autora Bartek Szaro

Dołącz do dyskusji! Jeden komentarz

Miejsce na Twój komentarz

*