Skip to main content
search
0

Aplikacje podróżnicze pomagają w zorganizowaniu wyjazdów od A do Z. A nawet do Ż. Korzystając z aplikacji możemy już nie tylko wynajdywać tanie loty, rezerwować noclegi i organizować zwiedzanie, ale też szukać najtańszych stacji benzynowych, czytać konstelacje gwiazd czy tworzyć zdjęcia z podwójną ekspozycją. Oto fajne apki do podróżowania, które przydadzą się na każdą okoliczność.

Kto lubi wyjeżdżać i nie ma zainstalowanej przynajmniej jednej apki podróżniczej? Zakładam, że nie ma zbyt wielu osób, które jeszcze nie posługują się aplikacjami podróżniczymi. Aplikacji do podróżowania jest coraz więcej i zaspakajają one nawet najbardziej wyszukane potrzeby. Pomagają też oszczędzać. Korzystając z niektórych aplikacji możemy kupować i rezerwować taniej. To już najwyższa pora żeby na Paragonie pojawiło się zestawienie najlepszych apek podróżniczych. W tym tych, które uczynią nasze podróżowanie tańszym.

Spis treści

Jakie apki do podróżowania warto zainstalować?

Aplikacji podróżniczych jest bardzo wiele, ale jak wybrać te, które będą najbardziej użyteczne? Stworzyłem listę 102 aplikacji mobilnych na Androida i iOS dedykowanym turystom i podzieliłem je na kilka kategorii. Z pewnością znajdziecie tu coś dla siebie. Zaczynamy.

Nazwy tych aplikacji, które są zorientowane na zmniejszanie kosztów podróży bardziej niż pozostałe mają w zestawieniu kolor zielony.

Aplikacje podróżnicze do szukania lotów

Skyscanner

Aplikacja od lat dobrze znanego wszystkim SkyScannera to elastyczne narzędzie do wyszukiwania połączeń lotniczych na całym świecie. Scyscanner do wyszukiwań wykorzystuje dane swoich partnerów. Aplikacja umożliwia podejrzenie najniższych cen dla danego połączenia oraz ustawienie „alertów”, gdy ceny ulegnie zmianie. Za pomocą Skyscannera wyszukacie też hotele i wypożyczalnie samochodów.

Kayak

Działa na bardzo podobnych zasadach co Skyscanner. Dzięki apce Kayak wyszukacie zarówno loty jak i noclegi oraz wypożyczycie samochód. Przy pomocy Kayaka jesteście w stanie w dużej mierze zaplanować wyjazd. Możecie też skorzystać z zakładki Trips, w której uporządkujecie bilety.

Hopper

Cudowna moc Hoppera polega na przewidywaniu cen lotów. Aplikacja poinformuje kiedy lot na obserwowanej trasie z największym prawdopodobieństwem osiągnie najlepszą cenę. Działa także w przypadku hoteli. Jeżeli lubicie tanio latać Hopper zdecydowanie jest dla Was.

Azair

Kolejna z aplikacji umożliwiająca wyszukiwanie lotów. Bardzo dobre narzędzie dla turystów, którzy potrzebują elastyczności. W AZair mamy możliwość wyszukiwania lotów z przesiadkami i stopoverami. Wyszukując połączenie możecie określić ilość przesiadek i czas oczekiwania na nie.  Skupia się przede wszystkim na połączeniach w Europie i na Bliskim Wschodzie.

AirHelp

Nie służy do wyszukiwania lotów, ale przyda się jeżeli lot zostanie odwołany lub opóźniony. AirHelp to firma technologiczna świadcząca porady prawne pasażerom lotniczym, których loty zostały odwołane albo opóźnione. Gdyby przytrafiła Wam się taka sytuacja i nie będziecie wiedzieli co zrobić, jakie prawa wam przysługują i jak otrzymać odszkodowanie możecie swe wątpliwości skierować do AirHelp. Jakie są koszty? Firma pobierze opłatę prowizyjną od otrzymanego odszkodowania naturalnie tylko wtedy, jeśli uda się je odzyskać. Zanim skorzystasz z AirHelp przeczytaj mój artykuł jak otrzymać odszkodowanie za opóźniony lot.

App in the air

To prosta aplikacja, która w jednym miejscu zbiera wszystkie informacje na temat twoich lotów. Przydatne dla osób, które latają naprawdę bardzo dużo. Świetną funkcją App in the air są powiadomienia push np. w przypadku zmiany bramki odlotu. Aplikacja jest kompatybilna z Apple Watch.

Priority Pass

Dzięki Priority Pass możecie w łatwy sposób rezerwować miejsca w lotniskowych „lounge”. W apce znajdziecie też informacje co konkretnie znajduje się w ofercie danego „holu”. Poznacie też dokładnie obejrzeć plany terminali lotniczych.

Last Minute Flights

I jeszcze coś dla tych którzy lubią polować na okazję na ostatnią chwilę. Last Minute Flights to szansa na wyłapanie niedrogich biletów na ostatni dzwonek. Wybierzecie spośród kilkudziesięciu przewodników.

Aplikacje podróżnicze do szukania i organizacji transportu

Rome2Rio

Klasyk, który powinien znać każdy turysta. Z Rome2Rio jesteście wstanie sprawdzać i kupować bilety na środki transportu na całym świecie bez względu na ilość przesiadek i dystans. Chcesz się przedostać lądem komunikacją publiczną z Chile do Ekwadoru? Z Hiszpanii do Włoch? Z Nowego Jorku do Toronto? To już wiesz gdzie szukać połączeń. Rome2Rio znajdzie dla was połączenia najdogodniejszych kombinacjach i cenach.

Omio

Bardzo przydatna aplikacja dla podróżujących po Europie. Doskonałe i zgrabne narzędzie do kupowania biletów na połączenia autobusowe, kolejowe i lotnicze wewnątrz i pomiędzy 15 europejskimi krajami. Porównywarka cen pomoże wybrać najlepsze rozwiązanie.

Trainline

Trainline to rozkłady jazdy, możliwość porównywania cen biletów i dokonywania zakupów na połączenia kolejowe w 45 europejskich krajach. Jedna z ulubionych aplikacji fanów pociągów na Starym Kontynencie. Oferuje podobne możliwości przy planowaniu podróży autobusowych.

BlaBlaCar

Wspólne przejazdy zrewolucjonizowały transport w Europie i znakomicie nadają się nie tylko do przejazdów po kraju, ale też do podróży wakacyjnych. W aplikacji można zarezerwować miejsce u kogoś w samochodzie na zaoferowanej trasie, albo zaproponować wspólną podróż komuś we własnym pojeździe. Z BlaBlaCar często można podróżować po bardzo dobrych cenach. Kiedyś przejechałem z Piotrkowa Trybunalskiego do Splitu za 180 zł i z Kijowa do Lwowa za 30. Naprawdę opłacalne.

FlixBus

FlixBus dysponuje ogromną siatką autobusowych połączeń w wielu europejskich krajach. Jeżeli chcecie przemieszczać się tanio pomiędzy dużymi miastami, także na międzynarodowych trasach, miejcie przy sobie apkę FlixBusa. Zachęcam do rezerwowania biletów z wyprzedzeniem ok. 3-4 tyg. Wtedy z dużym prawdopodobieństwem traficie na najniższe ceny.

OUI Bus

Skoro jest FlixBus to niech będzie też i aplikacja OUI Bus, przewoźnika, który oferuje ponad 150 połączeń autobusowych w Europie. Bilety w OUI Busie znajdziecie już od 5 EUR, więc jeśli szukacie szansy na tanie przejazdy pomiędzy miastami warto wiedzieć co to za przewoźnik i zaopatrzyć się w jego aplikację.

Waze

Z kolei jeśli podróżujecie własnym samochodem jednym z najbardziej przydatnych narzędzi może okazać się Waze. Planowanie trasy, śledzenie warunków panujących na drodze, radary – Waze jest wspaniałym asystentem ruchu reagującym na wydarzenia w czasie rzeczywistym dzięki raportom innych kierowców. Podobnie jak w apce BlaBlaCar w Waze również można umawiać się na wspólne przejazdy. Służy do tego osobna apka Waze Carpool.

BikeShareBuddy

Uwielbiacie przemieszczać się po miastach rowerami? Szybko zaczniecie uwielbiać apkę BikeShareBuddy. Narzędzie gromadzi informacje o 458 sieciach wypożyczalni rowerów miejskich w 45 krajach. Jedna apka i wszystkie systemy rowerów w jednym miejscu. Polska również znajduje się tym gronie. Appka tylko na iPhone.

Ofo

A tu wypożyczanie rowerów bez stacji. Takich rozsianych po mieście. Mając ofo (prawda, że świetna nazwa graficznie przypominająca rower?) możecie korzystać z rowerów, których nie trzeba zostawiać w wyznaczonych do tego miejscach. Wystarczy je odstawić akurat tam, gdzie kończycie przejeżdżkę. Tak samo odbieramy rowery nie ze stacji a z miejsc, w których zostawili je poprzedni użytkownicy.

Cittymapper

Przyda się z pewnością, jeśli z w dużych miastach korzystacie z transportu publicznego. W apce znajdziecie rozkłady jazdy komunikacji miejskiej w miastach na 5 kontynentach i zaplanujecie przejazdy w czasie rzeczywistym. Coś jak JakDojadę tylko na międzynarodową skalę. Oprócz tego twórcy dołożyli jeszcze funkcje umożliwiające korzystanie z miejskiego transportu sharing economy w oraz system powiadomień, który da znać, jeżeli jakaś linia zostanie wyłączona z powodu awarii lub remontu.

Lime

Elektryczne hulajnogi biorą szturmem kolejne miasta stając się znakomitą alternatywą dla rowerów. Najpopularniejszą aplikacją do wypożyczania hulajnóg miejskich jest Lime.

Blinkee.city

Były rowery i hulajnogi. Trzeba jeszcze dodać skutery. Blinkee.city to apka umożliwiająca korzystanie ze skuterów miejskich które czekają w losowych miejscach w mieście (zupełnie jak rowery ofo). Umiejscowienie dostępnych skuterów wyświetla się w aplikacji. Po prostej rejestracji możecie korzystać. Przed korzystaniem sprawdźcie czy odpowiada wam cennik.

Spinlister

Nie chcecie pożyczać od firmy? Nie ma problemu. Możecie też pożyczyć rower, skuter, deskę surfingową albo latawiec od lokalnego mieszkańca. Przy pomocy Spinlister jak najbardziej jest to możliwe.

CruiseShipMate

Gratka dla fanów rejsów wycieczkowych, małych i dużych. CruiseShipMate to osobiste centrum dowodzenia w świecie podróży wodnych. Mając apkę możecie wyszukiwać najlepsze oferty rejsów na całym świecie, ustawiać powiadomienia cenowe, poznać dokładnie warunki panujące na wyszukanych łajbach a nawet podglądać co aktualnie dzieje się na rejsowcu, która was interesuje.

Aplikacje podróżnicze do rezerwowania noclegów, hoteli

Booking i AirBnB znają wszyscy więc od razu przejdziemy do mniej popularnych apek.

Hotel Tonight

Opcja dla podróżujących spontanicznie. Poszukujesz noclegu na dziś? Znajdziesz go łatwo dzięki tej apce. Wygodnie i szybko możesz zarezerwować nocleg na bieżący dzień.

Hostelworld

Największy światowy agregat hosteli. Hostelowi fanatycy po prostu nie mogą obejść się bez tej aplikacji. Bogata w filtry wyszukiwarka pozwoli ci znaleźć odpowiedni hostel. Rezerwowanie i zarządzenie noclegiem jest równie proste i przyjemne.

Almosafer

Możecie też przetestować jak robią to inni i do rezerwacji noclegów skorzystać z Almosafera, czyli najpopularniejszej aplikacji do bookowania hoteli stworzonej w Arabii Saudyjskiej. Można wybierać spośród 1.5 miliona miejsc noclegowych. Twórcy chwalą się także możliwością znalezienia najniższych cen. To jak? Kto przetestuje saudyjską jakość?

Couchsurfing

Wydawałoby się, że w dobie AirBnb i wynajmowania mieszkań Couchsurfing odejdzie cichutko w zapomnienie, ale wcale tak nie jest i społeczność CS’a wciąż nie ma się najgorzej. Darmowych noclegów u hostów z całego świata możecie szukać nie tylko z wykorzystaniem wersji desktopowej strony lecz również dzięki aplikacji.

TroustedHousesitters

Housesitting nie jest najpopularniejszą formą podróżowania, ale możliwości jakie daje są naprawdę kuszące. Wyobrażacie sobie spędzić np. miesiąc w domu nad oceanem w Chile za darmo? Albo dwa tygodnie w posiadłości w szwajcarskich Alpach? Tak właśnie działa housesitting. Ktoś udostępnia dom za darmo w zamian za opiekę nad nim. Ciężko o zaufanie żeby tak swój własny dom zostawić komuś obcemu, prawda? I dlatego wymyślono aplikacje TroustedHousesitters.

Worldpackers

Jesteś fotografem? Kucharzem? Kuglarzem? Programistą? I chętnie podzielisz się swoimi umiejętnościami w zamian za nocleg? Wrzuć sobie na smartphone’a apkę Worldpackers. Łączy ludzi na całym świecie, którzy korzystają z noclegów posługując się ciekawą walutą – własnymi umiejętnościami. Nocleg za lekcję. Druga strona medalu to wolontariaty, udział w akcjach społecznych i pobyty w eko wioskach. Możesz znaleźć i dołączyć do inicjatywy, która ci odpowiada i przykładając się do jej realizacji otrzymasz nocleg albo też inne benefity.

Wakacyjni Piraci

Wrzucam wakacyjnych piratów do kategorii noclegi, choć tak naprawdę mógłbym zrobić dla tej apki osobną kategorię: super oferty wakacyjne. Bo dokładnie tego możecie spodziewać się po Piratach. W aplikacji znajdują się promocyjne pakiety wakacji składające się najczęściej z taniego przelotu, hotelu w promocji i samochodu po okazyjnej cenie. Zresztą pewnie większość z was o tym wie bo firma zagościła w sercach turystów szukających niedrogiego wypoczynku już dawno.

Do wyszukiwania i rezerwowania noclegów przydadzą wam się też aplikacje wspominane w pierwszym rozdziale listy. Zachęcam też zerknięcia do tekstu gdzie szukać najlepszych promocji turystycznych.

Aplikacje podróżnicze do zwiedzania i kupowania biletów

LiveTrekker

Czasami jest tak, że potrzebujemy dokładnie odtworzyć przebytą trasę. Albo po prostu chcemy zarejestrować ślad naszego spaceru,wędrówki i mieć go w jednym miejscu razem ze zdjęciami. Umożliwia to aplikacja LiveTrekker. Jest to coś na kształt kartograficznego, cyfrowego dziennika, w którym do miejsc możecie przypisywać fotografie. Nada się i na jednodniowe wypady i kilkumiesięczne wyjazdy.

Timeout

Pierwsza z aplikacji, które pomogą w wyszukiwaniu atrakcji podczas zwiedzania. Dedykowana miastom. W prostym interfejsie narzędzia możecie wyszukać przede wszystkim wydarzenia i restauracje w miejscu, w którym akurat się znajdujecie. Znaczniki na mapie pomogą też w zorientowaniu się jak drogie jest miejsce, które akurat wpadło wam w oko.

Detour

Zainteresuje tych, którzy lubią słyszeć głos przewodnika w słuchawkach. Detour to nic innego jak zbiór audio przewodników po wybranych miastach na całym świecie. Obecnie aplikacja oferuje przewodniki po 11 metropoliach. Koniecznie do sprawdzenia, jeśli lubicie taką formę zwiedzania.

Maps.me

Pewnie zastanawiacie się gdzie w tym zestawieniu jest Google Maps. Nie ma. Jest za to maps.me. Świetna apka do nawigacji offline i GPS. Różne tryby nawigowania i możliwość korzystania z zakładek czyni ją bardzo użytecznym narzędziem, które zaskakuje też przyjemnym opracowaniem graficznym. Nie dziwne, że z apki korzysta już ponad 90 mln osób.

FreeTour

Bardzo fajna aplikacja dla kontaktowych osób, które lubią zwiedzać w towarzystwie lokalnych mieszkańców. FreeTour pozwala na znalezienie osoby dobrze znającej upatrzone miejsce, która dla was wcieli się w przewodnika i pokaże je z perspektywy mieszkańca. Od was zależy czy zapłacicie za usługę a jeśli tak to ile. Z drugiej strony znajdziecie też oferty profesjonalnych przewodników i agencji, które świadczą usługi za z góry ustalone ceny. Działa w ponad 400 lokacjach w 115 państwach, więc jest z czego wybierać.

Like a local

Jeżeli nie chcecie poznawać ulubionych miejsc mieszkańców w towarzystwie jednego z nich możecie skorzystać z apki Like a local City Guide. Jej twórcy proponują zwiedzanie miast poza utartym szlakiem. Jest duża szansa, że korzystając z aplikacji ominiecie największe, najbardziej zatłoczone atrakcje i dotrzecie do miejsc, które są bliższe mieszkańcom niż turystom. Brzmi fajnie? I działa również offline. Da się z niej skorzystać w grubo ponad 150 miastach.

Spotted by locals

Aplikacją podróżniczą działającą na podobnej zasadzie jest Spotted by locals. Dostępna w 76 miastach ujawni tajemnice mieszkańców i ich ulubione zakątki. Z powodzeniem może zastąpić regularny przewodnik. Jedna sztuka kosztuje w aplikacji niecałe 4 EUR.

Musement

„Serwis Musement pomaga ci wydobyć to, co najlepsze z miejsc obranych jako cel wizyty, przedstawiając doskonałą ofertę lokalnych wycieczek i atrakcji.” Bardzo ładnie o sobie napisali, to trzeba przyznać. Apka trochę podobna do powyższych, ale ma jeszcze jedną przyjemną zaletę. Wygodnie kupicie bilety do muzeów i atrakcji.

Meetup

Mam też dobrą propozycję dla osób szukających ciekawych wydarzeń. W Meetup możecie zobaczyć co dzieje się w najbliższej okolicy. Od koncertów przez happeningi po lokalne święta. Też fajny sposób żeby poznać miasto od innej strony. Gdybyście poszukiwali jeszcze więcej inspiracji na zwiedzanie możecie przeczytać poradnik o niecodziennych sposobach na odkrywanie miast.

Visit a city

Przydatne narzędzie dla osób, które lubią mieć wszystko zaplanowane i spersonalizowane. Apka daje możliwość ułożenia dokładnego planu zwiedzania wybranego miasta w oparciu o wycieczki i atrakcje dostępne w bazie. Aż 3000 kierunków, co z pewnością stoi za dużą popularnością aplikacji.

USE-IT

Kolejna apka, która pozwoli odkryć miejskie atrakcje. Odpowiada w pierwszej kolejności potrzebom młodych turystów. Ma stosunkowo przebojową szatę graficzną.

Yuggler

Przydałaby się też jakaś aplikacja dla podróżujących rodziców i oto jest. Yuggler podpowie gdzie w najbliższej okolicy rozrywkę znajdą dzieciaki. Pokaże restauracje muzea i inne obiekty przyjazne najmłodszym turystom. Zaproponuje zniżki na przeróżne atrakcje. Umożliwi skorzystanie z rad i opinii innych rodziców. Apka tylko na iPhone.

Roadtrippers

Pewnie kiedyś zdarzyło wam się kiedyś pomyśleć jadąc samochodem: o! ale fajnie by było gdybym mógł zaznaczyć na mapie punkt A i punkt B a apka pokazałaby mi ciekawe miejsca i restauracje po drodze… I proszę. Ktoś inny też tak pomyślał, a co więcej stworzył taki program. Nazywa się Roadtrippers i możecie łatwo ściągnąć go na swój telefon. Także fani road tripów (eh, te nowoczesne słówka) oto wasz Święty Graal. Święty Graal z super użytecznymi filtrami.

RunGo

Byli „road tripperzy”, nie zapominam i o biegaczach. RunGo ma w bazie ponad 100 000 tras biegowych o różnym dystansie na całym świecie. Gdzie się biega w Hannoverze? A gdzie w Zadarze? Z RunGo dowiecie się wszystkiego, co trzeba. A jeżeli sobie zażyczycie lektor z aplikacji podpowie podczas joggingu kiedy macie skręcić w lewo a kiedy w prawo. To jest dopiero bajer. Aż chyba sobie zrobię przerwę i śmignę małą rundkę po parku.

Guides by Lonely Planet

W tyle nie pozostaje Lonely Planet, który również udostępnił internautom aplikację dedykowaną podróżowaniu. A w niej wszystko to, co Lonely Planet ma najlepszego: przewodniki, słowniczki, porady innych użytkowników, mapy i możliwość rezerwacji wycieczek.

Flush-toilet finder

Pozwiedzane? Czas na kibelek. Apka pokaże wam najbliższe szalety w okolicy.

Aplikacje podróżnicze dla aktywnych w podróży

Gaia GPS

Doskonała nawigacja i baza szlaków w jednym. Mocno rekomenduję wszystkim górołazom i osobom lubiącym wędrować po pustkowiach. Bardzo dokładnie określa pozycję a dzięki wzorowemu odzwierciedleniu ukształtowania terenu z dużą precyzją będziecie w stanie przewidzieć co was czeka i jakie trudności pojawią się na drodze.

Maps 3D PRO

Idziemy jeszcze krok dalej, bo mapa, którą dostarcza aplikacja jest trójwymiarowa. Możecie więc obserwować swoją pozycje z perspektywy trzeciej osoby, właściwie jak w grze RPG tyle, że zamiast postaci będzie kropka. Apka mierzy też czas wędrówki, tempo, zapisuje pokonane przewyższenia i inne dane. Tylko na iPhone. Kompatybilna z Apple Watch.

SpyGlass

GPS i nawigacja rozbudowane o dodatkowe funkcje w postaci kompasu, żyrokompasu, wyznaczanie i prowadzenie tras na azymut, miernik wysokości, miernik prędkości, inklinometr, kalkulator kątowy i inne bajery. Jeżeli wybieracie się w teren poza cywilizację musicie mieć SpyGlassa.

Viewranger

Posłuży dobrze wszystkim poszukującym tras górskich, rowerowych, narciarskich. W bazie Viewranger znajdziecie ponad 180 000 różnych szlaków. Apka posiada również wszystkie narzędzia potrzebne podczas wędrówek i przejażdżek, czyli nawigację, GPS i mapy offline. Przez wielu uważana za najlepszą apkę tego typu. O jej jakości może świadczyć fakt, że korzystają z niej często zespoły ratownicze.

Animated Knots by GROG

Prosta aplikacja, która przypomina w jaki sposób wiąże się popularne węzły. Krótkie trailery video są znakomitymi węzłowymi tutorialami.

Strava

Wreszcie coś dla rowerzystów. Można powiedzieć, że Strava to taki rowerowy komputer. Zapisuje trasę rowerowej wycieczki i gromadzi dane z przejazdu, które później możemy przeanalizować, zapisać lub podzielić się z innymi. Apka głównie dedykowana jest rowerzystom, ale poleca się ją także biegaczom… i pływakom. Przydatne narzędzie dla aktywnych.

The Bike Road Manual

Prawdziwe wybawienie dla osób, które nie radzą sobie najlepiej z rowerowymi usterkami. Czyli na przykład dla mnie. Jak się okazuje naprawa roweru może być miła i przyjemna jeśli ma się Bike Road Manual. Obejrzycie dzięki niej filmy instruktażowe z cyklu jak radzić sobie z najróżniejszymi awariami rowerów w najróżniejszych modelach.

PADI Scuba Diving Essentials

Czy mamy na sali nurków? Jeśli nie, niedobrze. To wspaniała aktywność, którą świetnie łączy się z podróżowaniem. Ja wpadłem w nurkowanie jak śliwka w kompot. Są nawet aplikacje, które to ułatwiają. Dzięki tej można odnajdywać bazy nurkowe i prowadzić rejestr swoich wejść pod wodę. Stanowi też fajne źródło inspiracji. Można znaleźć nowe nurkowe spoty. I co ważne – zajrzeć do teorii jeśli coś umknie to dłuższym czasie przerwy od nurkowania.

Mountain Project

aplikacje podróżnicze

To może mamy wspinaczy? Większość z nich powinna znać apkę Mountain Project, ale może nie wszyscy są w tym gronie, więc z przyjemnością polecam. Ponad 155 000 dróg wspinaczkowych, możliwość wymiany doświadczeń z innymi wspinaczami, opisy rejonów wspinaczkowych. Głównie USA ale w pozostałych częściach świata też można coś znaleźć.

27 Crags

Druga przewodnikowo-poradnikowa aplikacja dla wspinaczy z ogromną bazą dróg. Bardziej międzynarodowa. Apka pomaga wyszukiwać nowe ciekawe rejony wspinaczkowe, ale też organizować swoje wyjazdy pod kątem ekwipunku i przygotowania fizycznego.

Aplikacje podróżnicze, które pomogą obniżyć koszty podróży

Na początku tekstu napisałem, że aplikacje pozwalające podróżować taniej zaznaczę na zielono. Oprócz tego znalazło się miejsce dla osobnej grupy apek, których główną zaletą jest obniżanie kosztów podróży. Zerknijcie.

GasBuddy

Kiedyś jadąc samochodem pomyślałem: ale by było znakomicie, gdybym miał aplikacje, która pokazuje ceny na stacjach benzynowych na mojej trasie. I nie tylko ja o tym pomyślałem. Co więcej, ktoś pomyślał i zrobił! Apka nazywa się GasBuddy i rzeczywiście pozwala zorientować się gdzie na wybranym odcinku zatankujemy po najlepszej cenie.

Revolut

Właśnie przeczytałem, że Revolutowi stuknęło w Polsce pół miliona klientów. Wcale się nie dziwie i pewnie ta liczna całkiem niedługo się podwoi. Nie słyszeliście jeszcze o Revolucie? Pozwala wymieniać pieniądze online w kilkudziesięciu walutach bezprowizyjnie, po kursie NBP. Są limity powyżej których apka pobiera prowizje. Mnie się jeszcze nie udało ich przekroczyć. Na sukces Revoluta składa się też jego interfejs i ponadprzeciętna wygoda z korzystania.

The Entertainer

Świetny sposób na oszczędne podróżowanie dla par i nie tylko. Po zainstalowaniu aplikacji The Entertainer możecie przebierać w ofertach 2 w cenie jednego. Z usług, które przydadzą się podróżującym są restauracje, hotele, pobyty w SPA, bilety wstępów.

Roomer Travel

Zdarzyło wam się kiedyś zarezerwować nocleg i później nie móc z niego skorzystać a hotel nie zwracał pieniędzy przy odwołanej rezerwacji? No właśnie. Roomer Travel pozwala odzyskać pieniądze w takiej sytuacji. W jaki sposób? Aplikacja jest giełdą noclegów, które ktoś opłacił a nie może pojawić się na miejscu. Możecie zatem spróbować sprzedać swoje noclegi albo wejść na czyjeś miejsce po okazyjnej cenie.

Flexiroam X

aplikacje podróżnicze

Najczęściej będąc w podróży kontaktujemy się ze znajomymi i rodziną przez WhatsApp albo Messnegera, ale wciąż są jeszcze takie miejsca, w których przydaje się zwykła karta SIM lokalnego operatora. Dzięki instalacji Flexiroam X i aktywacji pakietu wasz smartphone może działać jakby korzystał właśnie z lokalnej karty SIM. Działa w ponad 500 sieciach na świecie.

Travel Budget

Nie jest to apka dzięki której kupicie coś taniej, ale nie mam wątpliwości, że może stać się narzędziem ratującym budżet niejednego turysty. Chodzi o kontrolę wydatków. Wrzucacie do aplikacji swoje podróżnicze wydatki, które trafiają do odpowiednich kategorii. W ten sposób łatwiej jest być na bieżąco z podróżniczym budżetem i nie trzeba pamiętać na co i kiedy wydawało się pieniądze. Później naturalnie analiza danych i optymalizacja budżetu. Dobry instrument również do wyciągania wniosków.

TransferWise

Apka, którą warto mieć w telefonie na przykład na czarną godzinę. W przypadku konieczności przelewu pieniędzy za granicę najszybciej i najtaniej zrobicie to właśnie z TransferWise. Twórcy aplikacji chwalą się, że przy pomocy ich produktu można zrobić to nawet o 80% taniej niż w przypadku przelewu w tradycyjnym banku. Być może więc warto.

Aplikacje podróżnicze, które poprawiają bezpieczeństwo

Voice Translator

Szczególnie polecam osobom, które nie do końca czują się pewnie językowo. Voice Translator to mały tłumacz w twoim telefonie. Mówisz do aplikacji w swoim języku a ona powtarza do rozmówcy w jego języku. Może się przydać na co dzień w podróży a może też pomóc wyjść z tarapatów, na przykład jeżeli będziecie mieli do czynienia z policją albo służbami.

Safety App Stay Safe Worldwide

Aplikacja wysyła powiadomienia w sytuacjach zagrożenia. Przyda się jeżeli podróżujecie do regionów zagrożonych klęskami żywiołowymi, terroryzmem albo narażonych na występowanie skrajnych warunków atmosferycznych.

TunnelBear

Nie jest to aplikacja podróżnicza sensu strico, ale można wziąć ją pod uwagę chcąc chronić swoją anonimowość. Tunnel Bear ukrywa fizyczną lokalizację urządzenia. Dzięki niej korzystacie z sieci jak byście korzystali z niej z zupełnie innego miejsca globu.

Survival Guide

Nie chce krakać, ale nigdy nie wiadomo czy akurat nie przydadzą wam się w podróży umiejętności survivalowe. Tutaj z pomocą przychodzi prosta apka-przewodnik po podstawowych zagadnieniach pozwalających przeżyć w ekstremalnych sytuacjach. Ostatecznie pewnie bardziej dla tych którzy wędrują z namiotem niż latają na city-breaki.

First Aid by Red Cross

Bardzo ważna aplikacja, którą warto mieć w swoim telefonie. Zawiera instrukcje w jaki sposób postępować w sytuacji wypadku. Przeszkolenie z pierwszej pomocy każdy powinien mieć za sobą, ale to może okazać się niewystarczające w niektórych sytuacjach. Wtedy przyda się First Aid.

Find my Device

Warto mieć zainstalowaną na wszelki wypadek. Jeżeli zgubicie w podróży smartphone albo ktoś wam go podwędzi będziecie znali jego lokalizacje a co za tym idzie szanse na odzyskanie zguby będą całkiem spore.

Aysa

aplikacje podróżnicze

Takich aplikacji będzie z czasem coraz więcej. Szkoda, że nie było takiej, kiedy podróżowaliśmy po Indiach. Ask Aysa to nic innego jak diagnosta chorób skórnych. Może nie na poziomie, który określi co dokładnie ci dolega i jak się leczyć, ale jest w stanie podpowiedzieć czy daną zmianą naskórną warto się martwić i udać do lekarza. W tropikalnym kraju może okazać się narzędziem niezastąpionym. Robicie zdjęcie podejrzanego miejsca, odpowiadacie na pytania zadawane przez aplikacje i już wiecie więcej na temat stanu swojego zdrowia.

Lenstag

Sposób na zabezpieczenie drogiego sprzętu foto/video. Do aplikacji wprowadza się nr seryjne obiektywów i aparatów. Jeżeli zostałyby skradzione a ktoś spróbowałby je kupić aplikacja poinformuje kupującego o tym, że sprzęt pochodzi z kradzieży.

Cairn

Nie chcecie martwić rodziny i znajomych kiedy idziecie na dłużej w góry, albo zamierzacie zniknąć z radaru na parę dni? Cairn jest dla was. Wyznaczeni odbiorcy za pośrednictwem apki będą mogli śledzić wasz ślad. Posiadanie takiej aplikacji bardzo przydaje się też w niebezpiecznych sytuacjach. Umożliwia skuteczne poszukiwanie ratownikom.

Aplikacje podróżnicze do planowania podróży

PackPoint

Ile to już razy człowiek zastanawiał się czy czegoś nie zapomniał spakować i przypominał sobie o tym jednym drobiazgu będąc dopiero w samolocie. Na szczęście listy sprzętu może zapamiętać aplikacja. Ba! Więcej! Może nawet zasugerować co jeszcze powinieneś wziąć jeżeli określisz cel swojego wyjazdu oraz długość pobytu.

Acuwather

Jedna z lepszych i dokładniejszych aplikacji służących do sprawdzania pogody.

Duolingo

Przed wyjazdem do kraju z językiem urzędowym, który jest mi obcy zawsze uczę się podstawowych zwrotów i poznaję gramatykę dla początkujących. W nauce nowych języków przydaje się Duolingo. Sposób w jaki aplikacja uczy nowych słów czy wyrażeń jest nieabsorbujący i można to robić w wolnych chwilach np. jadąc autobusem albo mając kwadrans wolnego. Apka zapisuje też twoje postępy i pomaga w powtarzaniu przerobionego materiału.

XE Currency

W tej aplikacji znajdziecie wszystkie aktualne kursy walut, przeliczycie wartość pieniędzy.

Splitewise

Ta aplikacja przyda się podróżującym w grupach. Służy do upraszczania finansów w podróży w np. rozliczania się za rachunki w restauracjach albo zakupy. W aplikacji tworzymy grupę, do której dodajemy członków wyjazdu. Dodajemy wspólne wydatki zaznaczając kto ma partycypować w którym rachunku i aplikacja rozlicza całe towarzystwo.

Kindle

Ha! Tu pewnie wszystkich zaskoczyłem. Przy długich wyjazdach apka Kindle może okazać się prawdziwym wybawieniem dla pleców. Ja co prawda wolę książki w tradycyjnej oprawie, ale jeśli jedziecie gdzieś na dłużej i nie chcecie pakować drugiego plecaka z makulaturą to doskonale was rozumiem.

TripCase

Jeszcze coś takiego na wypadek gdybyście potrzebowali osobnego organizera podróży. Do TripCase możecie wrzucić wszystkie rezerwacje biletów, hoteli, samochodów i cieszyć się porządkiem w podróżniczych papierach.

Aplikacje podróżnicze, które pomagają znaleźć najlepsze restauracje i bary

Yelp

aplikacje podróżnicze

Chcecie poszukać ciekawych miejsc do zjedzenia? Yelp jest dokładnie tym, czego potrzebujecie. Aplikacja posiada olbrzymią bazę punktów gastronomicznych, restauracji, barów, knajp i jeszcze innych miejsc, w których możecie zjeść lub się napić oraz setki tysięcy recenzji użytkowników. Oprócz restauracji apka skupia się także na usługach, więc przy jej pomocy znajdziecie nie tylko lokal w As-Sawirze z najlepszym tajinem ale też świetnego kaletnika w najbliższej okolicy.

OpenRice

Open Rice jest Yelpem dla Azji południowo-wschodniej.

Zomato

Jeżeli Yelpa będzie mało sięgnijcie po Zomato. Bardzo ładnie zaprojektowana i łatwa w użyciu apka, która zaprowadzi was do najbardziej polecanych miejsc w okolicy. Można filtrować po posiłkach względem pory dnia, kuchni, zakresie cenowym czy chociażby ocenach użytkowników. A te są bardzo ciekawe. Możecie poczytać co o knajpach sądzą blogerzy i prawdziwi smakosze.

Open Table

W aplikacji znajdziecie ponad 52 000 restauracji. Fajną opcją jest możliwość rezerwowania stolika.

HappyCow Find Vegan Food

Czasami słyszę narzekania, że podróżowanie jest trudne dla wegan i wegetarian, bo ciężko znaleźć im dobre restauracje z jedzeniem dla siebie w nowych miejscach. Ta aplikacja jest idealnym rozwiązaniem właśnie dla takich osób. Pokazuje wegańskie i wegetariańskie restauracje w miejscu, do którego podróżujesz.

Tasteful

Podejście do tematu bardzo na czasie. Czyli szukamy restauracji ze zdrowym jedzeniem. Nie jecie glutenu? Macie alergie na konkretne składniki? Jesteście na specjalnej diecie? Apka naprowadzi na lokal, w którym zjecie według własnych upodobań.

Happy Hour Finder

I w sekcji gastronomii znajdzie się coś dla chcących podróżować oszczędnie. Jeżeli słuchacie podcastu Miasta na budżecie to wiecie, że częstym sposobem na jedzenie tańszych posiłków jest stołowanie się w czasie happy hour, kiedy restauracje serwują tańsze jedzenie i drinki. Ta aplikacja wskazuje która knajpa kiedy serwuje menu po obniżonej cenie. Tylko na iPhone. Na Androida też są podobne aplikacje np. Mappy Hour.

Aplikacje podróżnicze dla fotografów i filmowców

Foto Tool (Alf Bishop)

Zawiera bazę 3800 aparatów wraz z parametrami. Pomaga w wyliczeniach ustawień, które pozwolą zrobić wam najlepsze zdjęcia w określonych warunkach.

Pixlr

Wielofunkcyjny edytor zdjęć. Ponad 2 miliony kombinacji edycji i grubo ponad milion ocen w Sklepie Play. Do edytowania fotografii na telefonie ciężko o bardziej rozbudowane i sprawdzone narzędzie.

Snapseed

Profesjonalny i wszechstronny edytor zdjęć, tym razem od Google. Pozwala na zapisywanie własnych presetów. Obsługuje pliki RAW.

Fused

Bardzo ciekawa aplikacja dla osób poszukujących kreatywnych rozwiązań w edytowaniu zdjęć. Pozwala na tworzenie grafik z podwójną ekspozycją, posiada rozwinięte możliwości nakładania na siebie zdjęć i modyfikowania ich w niecodzienny sposób. Niestety tylko na iPhone.

Camera +2

aplikacje podróżnicze

Pozwala dodawać efekty do zdjęć w czasie rzeczywistym i umożliwia lepszą kontrolę nad parametrami ekspozycji.

The photographer ephemeris

Super użyteczne narzędzie do fotografowania przy świetle zastanym na zewnątrz: przede wszystkim sprawdza się w fotografii krajobrazowej. Z aplikacji wyczytamy dokładny czas wschodu i zachodu słońca, kąt padania promieni słonecznych czy również fazy i stopień odbicia światła księżyca. Można też zaznaczać swoje ulubione miejsca do fotografowania i w ten sposób stworzyć bazę najlepszych fotograficznych spotów.

Hyperfocal DOF

Podpowiada odległość hiperfokalną dla wielu,wielu, wielu modeli aparatów.

Lightpollution

Możemy dzięki niej odczytać współczynnik zanieczyszczenia światłem. Bardzo przydatne przy fotografii nocnej.

Golden hour.one

Apka do obliczania faz światła słonecznego w dowolnym miejscu na świecie.

Relieve: Outdoor 3D videos

aplikacje podróżnicze

Bardzo nowatorsko wyglądająca propozycja. Korzystając z Relieve możecie stworzyć wizualizację 3D pokonanej przez siebie trasy z uwzględnieniem wideo i zdjęć. Z pewnością spodoba się tym, którzy szukają nowych sposobów na opowiadanie o własnych podróżach i lubią efekt wow.

Aplikacje podróżnicze dla tych, którzy szukają w podróżach czegoś jeszcze

Shazam

Rozwiązuje jeden z najbardziej irytujących problemów w podróży, czyli odgaduje tytuły piosenek, które lecą gdzieś w tle. Można zaoszczędzić mnóstwo nerwów i czasu spędzonego na zastanawianiu się co to był do diaska za kawałek.

SkyView

aplikacje podróżnicze

Lubicie patrzeć na rozgwieżdżone niebo? Spróbujcie na nie kiedyś spojrzeć przez Sky App. Odkryją się przed wami nieznane dotąd konstelacje i gwiazdy. Aplikacja służy do poznawania tego, co widać na nieboskłonie. Praktyczne i romantyczne.

Delectable

Każdy enotyurysta powinien przynajmniej pomyśleć o umieszczeniu Delectable w swoim sprzęcie. Dzięki temu nie utoniecie w zalewie możliwości w żadnym sklepie z winami na świecie. Etykietki nic wam nie mówią? Wystarczy zrobić zdjęcie aplikacją. Rozpozna ona butelkę i pokaże opinie innych „użytkowników” na temat jej zawartości. Dowiecie się też czy proponowana przez sklep cena jest odpowiednia.

PlantNET: plant identification

Aplikacja rozpoznaje gatunki roślin i działa na podobnej zasadzie, co Delectable. Krok 1 – robicie zdjęcie roślinie. Krok 2 – określanie w menu apki, co to za część rośliny. Krok 3 – otrzymujecie informacje, co to za gatunek. Potrafi być zaskakująco skuteczna.

Plant Snap

Jeżeli natomiast okaże się, że PlantNET nie poradziła sobie z identyfikacją gatunku spróbujcie alternatywy, czyli PlantSnapa.

BirdNET: bird sound identification

aplikacje podróżnicze

To samo tyczy się ptaków. Nagrywając śpiew ptaka możecie dzięki apce dowiedzieć się, co to za gatunek i jakimi odznacza się cechami.

Peakvisor

Lubimy zdobywać góry by móc z nich patrzeć na inne góry. To wiem bez wątpienia. Lubimy też wiedzieć, co to za góry. A konkretnie, co to za szczyty. Często można znaleźć tablicę ze zdjęciem panoramicznym opisującym poszczególne wierzchołki, ale dużo łatwiej je rozczytać z aplikacją Peakvisor. Patrzycie na góry przez apkę i ciach. Już wiadomo który wierzchołek jaką ma nazwę i na jaką wznosi się wysokość.

I to by było na tyle.

Czy może dodajecie jeszcze jakieś apki od siebie?

Dołącz do dyskusji! 12 komentarzy

Miejsce na Twój komentarz

*