fbpx

Nadarza się znakomita okazja dla wszystkich, którzy chcieliby pojechać do Rosji. Między 10 czerwca a 10 lipca koszt wjazdu na teren tego kraju będzie oscylował w graniach 10 zł.  To samo tyczy się Białorusi. Wszystko ze względu na II Europejskie Igrzyska odbywające się w Mińsku między 21 a 30 czerwca.

Na Białoruś bez wizy w 2019 roku

W dniach 21-30 czerwca Mińsk będzie gospodarzem II Europejskich Igrzysk. Z tej okazji gospodarze wydarzenia przygotowali doskonałą ofertę. Na teren Białorusi w okresie 10 czerwca – 10 lipca będzie można wjechać bez wizy. Jedyne, co jest potrzebne żeby móc skorzystać to bilet na wybrane zawody odbywające się w ramach Igrzysk. Najtańsze bilety zaczynają się od 10 zł. Koszt zwykłej wizy to 25 €, więc w tym terminie możemy wjechać na teren Białorusi za cenę 10x niższą od standardowej.

Od 10 czerwca 2019 roku do 10 lipca 2019 roku wprowadza się możliwość bezwizowego wjazdu i pobytu na terytorium Republiki Białoruś osób, które mają zwyczajne lub elektroniczne bilety na zawody w ramach II Igrzysk Europejskich lub ceremonie otwarcia / zakończenia II Igrzysk Europejskich.

Wjazd bezwizowy dotyczy obywateli Polski i innych państw, wskazanych w załączniku (lista państw).

Dla przekroczenia granicy Republiki Białoruś obcokrajowiec powinien posiadać ważny paszport.

Przekroczenie granicy państwowej Republiki Białoruś jest możliwe w dowolnych przejściach granicznych.

za http://poland.mfa.gov.by/pl/

Bilety na wydarzenia możecie kupować TUTAJ.

Na przejściu granicznym należy pojawić się z ważnym wydrukowanym biletem i paszportem. Na teren Białorusi możemy dostać się dowolnym przejściem granicznym.

Do wjazdu na teren Białorusi w trakcie trwania II Igrzysk Europejskich jest też potrzebny paszport ważny przynajmniej 90 dni przed terminem planowanego wyjazdu oraz ubezpieczenie na wysokość 10 000 E.

Przyjeżdżający na Białoruś musi się zarejestrować w przeciągu 5 dni od wjazdu na teren państwa w placówce administracji w miejscu pobytu. Osoby nocujące w hotelach są automatycznie rejestrowane przez hotele i nie muszą tego dodatkowo robić.

Wiza do Rosji za darmo w 2019

A co z Rosją? Nadciągające II Europejskie Igrzyska są objęte umową, którą Białoruś podpisała z Rosją przed Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej w 2018. W jej ramach turyści wybierający się na wspomniane Mistrzostwa mogli także bez wizy odwiedzić Białoruś. Druga część umowy dotyczy właśnie zbliżających się Europejskich Igrzysk o teraz to kibice podróżujący na Białoruś będą mogli darmowo odwiedzić Rosję.

W terminie Igrzysk a także kilkanaście dni przed i po ich zakończeniu (chodzi o termin 10 czerwca – 10 lipca) na tych samych zasadach, co do Białorusi będzie można podróżować do Rosji. Koszt 30-dniowej wizy do Rosji wraz z pośrednictwem to ponad 400 zł, więc w tym przypadku możemy obniżyć jeden z podstawowych kosztów podróży do tego kraju 40-krotnie!

Russia, in turn, will introduce visa-free entry and stay in its territory for foreign fans attending the 2nd European Games in 2019. Tickets for both events will act as visas.

za http://www.eurolympic.org/european-games-belarus-and-russia-agree-on-visa-free-entry-for-ticket-holders/

Wydaje się, że to ostatnia tak znakomita szansa na wyjazd do Rosji w najbliższych latach.

Szkoda przegapić, jeśli akurat ma się ten kraj w planach.

Przekraczanie granicy białorusko-rosyjskiej

Trzeba pamiętać, że turyści zagraniczni granicę białorusko-rosyjską i z powrotem mogą przekraczać tylko na lądowych przejściach granicznych. Drogowych bądź kolejowych. Oto lista przejść, z których możecie korzystać.

Źródło: https://vetliva.com/visa/visa-free/poseshchenie-ii-evropeyskikh-igr-2019-v-belarusi/

 

Wiele wskazuje na to, że będzie to impreza o rekordowej frekwencji 😉 Lepiej nie zwlekać zbyt długo z zakupem biletów. Te najtańsze mogą dość szybko się wyczerpać.

Udanych podróży i dajcie znać do jakich miejsc się wybieracie 🙂

Bartek Szaro

Autor Bartek Szaro

Prawa półkula mózgu. Wymyśla, opracowuje, tworzy koncepcje. Pisze poradniki i dba o układ wizualny bloga. Autor programu "Regionami" oraz twórca Festiwalu Podróży i Reportażu "Kontynenty". Gospodarz cyklu spotkań "Nieturyści".

Więcej tekstów autora Bartek Szaro

Dołącz do dyskusji! 15 komentarzy

 • Olga napisał(a):

  Hej, mam bilety na igrzyska, z tym że w żadnym z konsulatow Rosyjskich na terenie RP niestety nie potwierdzają informacji o możliwości wjazdu do Rosji w tym okresie na wyżej opisanych zasadach. Co więcej, wymienione punkty nie są punktami kontroli międzynarodowej, czyli mogą je przekraczać tylko obywatele Rosji i Białorusi. Liczyłam na to, że się to jeszcze zmieni, ale raczej trzeba będzie jednak wyrabiać wizę do Rosji.

 • Andrzej napisał(a):

  Cześć! Skąd pochodzą tabele, które zdobyłeś? Czy to oficjalna informacja? Widzisz jakieś szanse na to by zrobić tranzyt z Mongolii przez Rosję na mistrzostwa w Białorusi?

 • Wiktoria napisał(a):

  Czy można ten punkt o tym ze podróżować trzeba z białorusi obejść tak, ze kupi się bilet na pociag polonez z warszawy do mińska i drugi bilet na ten sam pociąg z mińska do moskwy? czy to będzie się już liczyło?

 • Daniel napisał(a):

  Cześć Bartek,
  Tak dla formalności – po wjechaniu do Rosji na opisanych przez Ciebie zasadach, nie ma możliwości opuszczenia Rosji w inny sposób, niż przekraczając z powrotem lądową granicę rosyjsko-białoruską na wymienionych przejściach granicznych (nie można z Rosji wylecieć, ani wjechać z niej do innego niż Białoruś kraju?
  Dzięki za odpowiedź.

  • Bartek Szaro napisał(a):

   Cześć Daniel, ja nie natrafiłem nigdzie na informacje, że nie można z Rosji wyjechać innym przejściem granicznym. Myślę, że w tej kwestii warto się skontaktować bezpośrednio z Ambasadą Rosji bliżej terminu mistrzostw i potwierdzić stan faktyczny dotyczący tranzytu.

 • ŁUKASZ napisał(a):

  Czy jest możliwość wjechać z Białorusi do Rosji np 9.07.2019 i wrócić np 30.07.2019.

 • And napisał(a):

  jak wygląda kwestia meldunku na Białorusi jak niekoniecznie chciałbym oglądać igrzyska? Muszę meldować się w Mińsku, czy mogę gdziekolwiek po drodze?

 • Marek napisał(a):

  Ciekawe, czy tak rozumiana “wiza” do Rosji będzie honorowana w Obwodzie Kaliningradzkim ?

 • Tomek napisał(a):

  czy mając bilet lotniczy z Polski do Moskwy w dniach igrzysk również nie muszę mieć wizy, czy tylko jadąc z Białorusi

 • Bartek Szaro napisał(a):

  Cześć Ala,

  dobre pytanie. Ta informacja nie pojawiła się w żadnym z komunikatów, do których dotarłem. Jeśli to pilne najszybciej dowiesz się pisząc do [email protected] albo [email protected]

 • ala napisał(a):

  czy mając bilet na igrzyska np. na 22 czerwca można wjechać do kraju po tej dacie, czy wtedy już nie wpuszczają?

Miejsce na Twój komentarz

*