Skip to main content
search
0

Wygrzebaliśmy zdjęcia uwieczniające wygląd i wydarzenia w Paryżu, głównie z przełomu XIX i XX w. Postanowiliśmy zestawić je ze współczesnym krajobrazem stolicy Francji. 

W Paryżu nie ma szans by poczuć choćby powiew nudy, nie wiedzieć co ze sobą zrobić. Podczas tego pobytu postanowiliśmy odpuścić zwiedzanie i poruszyć temat z pogranicza historii i fotografii. Zainteresowaliśmy się powierzchownie dziejami miasta i spróbowaliśmy wejść w skórę świadków historycznych wydarzeń. Postaraliśmy się także zweryfikować jak bardzo zmienił się wygląd miasta, robiąc zdjęcia w tych samych miejscach, z których fotografowano przeszło 100 lat temu. 

Spis treści

Boulevard St Martin 

Boulevard St Martin jest przestrzenią dla marszy, manifestacji i pochodów. Regularnie coś się tutaj dzieje. Zdjęcie współczesne zrobiliśmy zaledwie 5 minut przed nawałnicą solidarujacych się z jakimś kobiecym ruchem. 

Jesteśmy pod wrażeniem, że ostały się murki po obu stronach ulicy. Jasne, że wyglądają inaczej, ale gdyby nie one, nigdy nie określilibyśmy miejsca ze starego zdjęcia. 

Boulevard_St-Martin_nowe_2 Boulevard_St-Martin_stare

Przelot pod Łukiem Triumfalnym

Łuk triumfalny na szczęście nie zmienił się wiele. Gdyby wyciąć samolot i pokolorować stare zdjęcie różnice nie były by zauważalne na pierwszy rzut oka. Inaczej na pewno wygląda dziś ruch na rondzie De Gaulle’a i obok wspaniałej panoramy rozciągającej się z dachu pomnika, obserwowanie pokraczności niektórych kierowców jest powodem, dla którego warto pokonać niemal 300 stopni. Pamiętajcie, że jedyne rondo, mające tyle samo odnóg co to pod Łukiem Triumfalnym jest w Polsce, w Krynkach. I zostało zbudowane jako pierwsze.

Lot wykonał w 1919 roku Charles Godefoy. Oddawał honor francuskim pilotom poległym w czasie trwania I wojny światowej. Został wykonany trzy tygodnie po paradzie wieńczącej zwycięstwo Ententy.

stare zdjęcia paryża luk-triumfalny-stary

Most Inwalidów i widok na wieżę Eiffla

Pierwsze zdjęcie jakie zrobiliśmy wymagało fuzji ekwilibrystyki i szczęścia. Dopiero stojąc na moście Aleksandra III zauważyliśmy, że stara fotografia została zrobiona z jakiegoś podwyższenia. Gdybyśmy pstryknęli z poziomu chodnika efekt byłby niewystarczający gdyż zabrakłoby mostu Inwalidów, zasłoniłaby go barierka. Potrzebowaliśmy podnieść się o parę metrów, ciężko jednak o windę na środku mostu. Przydałaby się chociaż drabina. A tu proszę, zaraz obok nas kręci się dwóch facetów z drabiną. Nie mieli problemu by jej użyczyć i dzięki temu mogliśmy zbliżyć się do efektu, który chcieliśmy osiągnąć, prawie w 100%.

most-inwalidow-nowy most-inwalidow-stary

Stacja metra Odeon

Na wiosnę 1910 roku Sekwana wylała zatapiając na ponad miesiąc sporą część Paryża. Między niektórymi stacjami metra można było pływać łódkami. Co zabawniejsze, było to zaledwie kilkanaście dni po otwarciu linii metra poprowadzonej prze stację widoczną na fotografii. W przeciągu pierwszych kilkudziesięciu dni po oddaniu tego odcinka wykonano więc więcej rejsów niż przejazdów.

odeon-nowe odeon-stare

La Chapelle konno

Znalezienie właściwego miejsca sprawiło sporo problemów. Nie tylko dlatego, że ulica jest długa i ciężko było określić gdzie most był podtrzymywany przez kolumny liczące 18-cie poziomów. Bulwar splywał uryną i smierdziało zgniłą rybą. Zdecydowanie zapach rodem z szamba nie pomagał się skoncentrować. Ciekawe jak odbierali woń okolicy jej mieszkańcy 100 lat temu.

Jesteśmy niemal przekonani, że stara fotografia wykonana została na odcinku mostu obok stacji Barbes Rochechouart.

Powóz przejeżdżający pod wiaduktem jest zaledwie sceną z codziennego życia Paryża. Zdjęcie spodobało nam się jednak na tyle, że postanowiliśmy się nad nim pochylić. 

pont-metro-la-chapelle-nowe

pont-metro-la-chapelle-stare

Statua Wolności w Paryżu

Dwa najsłynniejsze pomniki świata zostały wybudowane w Paryżu. Statuę Wolności konstruował zakład mieszczący się przy ulicy 25 Chazelles. Wychodząc z budynku wystarczyło spojrzeć w prawo by zobaczyć postępy w pracy. Obecnie znajduje się tam klinika medyczna mająca w logo wizerunek Statuy Wolności. Kamienice dalej mieściła się kiedyś siedziba BlaBlaCar, w której bywaliśmy wielokrotnie. Nie mieliśmy wtedy zupełnego pojęcia, że z jej podwórka, prawie 150 lat temu, można było oglądać symbol Nowego Jorku.

statua_1024

Na koniec zdjęcie, którego odwzorować się nie udało. Jest to najstarsza fotografia wykonana w Paryżu, pierwsza, na której można dostrzec sylwetkę człowieka. Przedstawia Bulevard Temple. Przy okazji następnego pobytu w Paryżu na pewno będziemy jeszcze próbować. Tak samo jak będziemy szukać lokalizacji wykonania innych zdjęć, na które zabrakło czasu tym razem. Świetna zabawa, a tematów do zbadania pozostaje jeszcze mnóstwo.

pierwsze-zdjecie

[fb-like]

Dołącz do dyskusji! 6 komentarzy

Miejsce na Twój komentarz

*