Skip to main content
search
0

Z wielką przyjemnością chciałbym zaprezentować Wam pilotażowy odcinek audycji Bitwa Światów. To, obok tekstów, filmów i zdjęć, nowa forma przekazu na naszym blogu. Od dłuższego czasu chodziła mi ona po głowie i w końcu udało się ją zrealizować. Mam nadzieję, że Wam także przypadnie do gustu.

Podcast, audycja, słuchowisko jest formą, która w inny sposób angażuje nas do odbioru. Można słuchać go jadąc autobusem, jedząc śniadanie czy wykonując nudną pracę nie wymagającą skupienia. Najlepiej na solidnych słuchawkach, albo dobrych głośnikach – nie ma nic lepszego niż odpowiednia porcja basów na dobry dzień.

Jedną z najistotniejszych rzeczy, którą daje podróżowanie jest możliwość spojrzenia z dystansu na nasze „normalne” życie. Będąc w środku tego systemu przyzwyczajeń, powielania zachowań i kierowania się zasadami ustalonymi przez całe społeczeństwo nie jesteśmy w stanie zobaczyć, że dokładnie te same czynności, mogą wyglądać całkiem inaczej. Żyjąc w zachodnioeuropejskich kręgu cywilizacyjnym wydaje nam się, że inny schemat zachowań jest dewiacją. To nie jest złe, bo żeby móc zobaczyć więcej, trzeba mieć porównanie.

Z każdej podróży przywoziłem w swojej głowie do Polski patenty na różne sytuacje życiowe, rozwiązania problemów, a czasem drobnostki ułatwiające życie codzienne, które u nas nie istnieją, a które bardzo chciałbym wprowadzić do Polski. Z drugiej strony wielu rzeczy, które mamy mieszkając w Europie kompletnie nie doceniamy i nie zauważamy. Są one dla nas tłem, bo były od zawsze i wydaje nam się, że do nas należą. I właśnie bardzo często dopiero kiedy pojedziemy do miejsc, gdzie jest inaczej, uświadamiamy sobie, że to wszystko wcale nie musiałoby tak dobrze wyglądać i że powinniśmy bardziej cenić sposób w jaki żyjemy.

Bitwa Światów to efekt takich przemyśleń i porównań. To konfrontacja przyzwyczajeń, zachowań, tradycji Polaków z podobnymi sytuacjami z różnych kultur świata. Z czego powinniśmy być dumni, a co należy zmienić, czego nie doceniamy, a czemu przywiązujemy zbyt wielką wagę. Niektóre odcinki będą na tematy poważne, a niektóre na bardzo luźne. Zaczynamy od tego pierwszego typu. Konfrontacja świata religii Indii i Polski.

Miłego słuchania.

Bitwa Światów – Między Bogiem, a bogami by Patryk Świątek on Mixcloud

[fb-like]
Patryk Świątek

Autor Patryk Świątek

Lewa półkula mózgu. Analizuje, roztrząsa, prześwietla. Oddany multimediom i opisywaniu przygód. Laureat konkursów fotograficznych. Autor reportaży, lider stowarzyszenia "Łanowa.", założyciel "Ministerstwa podróży". Nie może żyć bez pizzy.

Więcej tekstów autora Patryk Świątek

Dołącz do dyskusji! Jeden komentarz

Miejsce na Twój komentarz

*