Skip to main content
search
0

Po roku organizowania comiesięcznych spotkań z podróżnikami w Lublinie jesteśmy na finiszu dopinania szczegółów I festiwalu podróżniczego KONTYNENTY. Wraz z Danielem Kornasem i Pawłem Hadrianem, z którymi mam radość pracować nad tym wydarzeniem, zapraszamy do Koziego Grodu na 4 i 5 kwietnia.

Mniej ostatnio podróżowania więcej działań organizacyjnych, ale efekty tego są równie doskonale satysfakcjonujące.

Mniej więcej rok temu przypadkiem spiknąłem się z Danielem i postanowiliśmy stworzyć cykl spotkań podróżniczych. W Lublinie, w którym dzieje się na prawdę sporo, brakowało wydarzeń cyklicznych, związanych jakkolwiek z podróżowaniem. Obydwaj często wyjeżdżaliśmy i zrodziła nam się w głowach naturalna potrzeba by w naszym mieście działo się coś związanego z podróżowaniem. A byliśmy przekonani, że w tak dużym mieście musi być przecież sporo osób zainteresowanych taką tematyką więc spotkania podróżnicze będą okazją do poznania tych ludzi oraz sposobnością do krzewienia jakże słusznej idei wyprawiania się w świat na własną rękę. Wzięliśmy to na siebie i tak powstały Kontynenty. Co miesiąc zapraszaliśmy dwóch gości, którzy opowiadali o swoich podróżach, przygodach, projektach, spojrzeniu na świat.

Szybko dołączył do nas Paweł, jeden z założycieli stowarzyszenia Sapay Club, z którym świetnie się zrozumieliśmy, i od 3-go spotkania działaliśmy już wspólnie.

Stwierdziliśmy, że skoro cykliczne spotkania wychodzą nam bardzo fajnie, jest spore zainteresowanie i tematów nie brakuje to z korzyścią dla lubelskiego środowiska podróżniczego będzie zorganizowanie festiwalu. Takich w Polsce jest mnóstwo. Mniejszych lub większych. Lublin takiego nie miał. Doszliśmy do wniosku, że to się musi zmienić.

I właśnie się zmienia. 4-5 kwietnia zapraszamy na warsztaty, slajdowiska, spotkanie autorskie, panele dyskusyjne oraz na imprezy spięte w całość pod nazwą festiwal podróżniczy Kontynenty.

Kurtyna w górę!

Kontynenty odbędą się w ACK Chatka Żaka (ul. Radziszewskiego 16) w Lublinie.

Wymyślając program festiwalu zależało nam na tym by uniknąć monotonii i powtarzalności. Dlatego wybraliśmy różną tematykę i postawiliśmy na zorganizowanie punktów programu w osobliwych formach. Będą to więc nie tylko zwyczajne slajdowiska ale też elementy dyskusyjne, gdzie goście nie do końca będą panami swojego losu 🙂 Chcieliśmy żeby program festiwalu nie zamykał się w sztywnej formie pokazywania zdjęć oraz opowiadania wyłącznie o przygodach i frywolnych momentach w podróży. Stąd też kilka jego punktów będzie bardziej wymagających 🙂

Przedstawiamy tutaj zarys festiwalu, kilka jego punktów. Po resztę można zajrzeć na stronę festiwalową, do której odnośnik znajduje się niżej lub na plakat.

O kim, o czym?

Festiwal zacznie się o godzinie 16:30 w piątek. Otworzy go nikt inny jak Patryk Świątek opowieścią o Pać-Manie. Czyli jak to jest podróżować po Polsce rowerem gdy kierunek jazdy wyznacza wynik rzutu kostką.

O 19:30 pierwszego dnia festiwalu będzie projekcja filmu „Człowiek, który zjechał z Everestu” opowiadającego historię Yiuchiro Miura’y, który w latach 70-tych próbował zjechać z najwyższego ziemskiego szczytu na nartach.

A po nim zapraszamy na dyskutowanie o kontrowersyjnym przedsięwzięciu Japończyka do Opium Cafe (Langiewicza 16) połączonym z imprezą do ostatniego klienta.

W sobotę zaczynamy o 12:15 warsztatami dla początkujących czyli „Jak spakować się na wyjazd?” Przygotowaliśmy pakiet wskazówek dla tych, którzy chcieliby od kuchni dowiedzieć się jakie rzeczy  zabierać ze sobą w dalekie podróże z plecakiem, czego nie zabierać, jak spakować się w podróż rowerową oraz jak najlepiej wykorzystać przestrzeń w bagażu podręcznym w tanich liniach lotniczych. Jeśli ktoś o warsztatach dowie się akurat stąd i chce w nich wziąć udział to prosimy o wiadomość na pzpodrozy@gmail.com. Najlepiej wraz z sugestią o czym najbardziej chciałoby się posłuchać.

Festiwal będzie miał też akcent reporterski. O 16 przeprowadzimy spotkanie autorskie z  Mateuszem Janiszewskim, autorem książki „Dom nad rzeką Loes” opowiadającej o trudnych losach mieszkańców Timoru Wschodniego.

O 17:15 kontynuujemy rozmowy tyle, że nieco w innym wymiarze. Razem z Kubą Rybickim, Piotrem Strzeżyszem (mam nadzieję, że znacie tych Panów), Alicją Rapsiewicz, Andrzejem Budnikiem (tych to znać musicie) i Patrykiem debatować będziemy nad fenomenem podróżowania na rowerze. Straszny wysyp jest podróżników rowerowych, nie sądzicie? Zastanowimy się wraz ze specjalistami w tej dziedzinie skąd się to bierze!

O 19:00 scenę oddamy Andrzejowi Budnikowi i Alicji Rapsiewicz znani w Internecie także jako LosWiaheros. Opowiedzą o (nie)codziennych Chinach i będzie to doskonała okazja żeby poznać Państwo Środka od środka 🙂 Szczególnie się cieszę, że Alicja i Andrzej przyjęli zaproszenie na festiwal. Ich blog to legenda. Czytanie ich tekstów to lekcja spostrzegawczości, pokory i podróżnego entuzjazmu. Kiedy internetowe ptaszki nawet jeszcze nie ćwierkały o paragonie już wiedziałem kim oni są i inspirowałem się ich działalnością. Dla mnie prelekcja Alicji i Andrzeja będzie wisienką na torcie festiwalu.

Plakat i cały program:

plakat festiwal

Po szczegóły odsyłamy na stronę festiwalu: I festiwal podróżniczy Kontynenty.

Jak dostać się na festiwal?

Geograficznie łatwo:

Do wejścia na festiwal uprawniają karty pokładowe, które można otrzymać dokonując wpłaty na działalność statutową stowarzyszenia Sapay. o tym więcej tu: KARTY POKŁADOWE.

Jeśli chcecie przyjść/przyjechać miejcie na uwadze, że ilość miejsc jest ograniczona. Gdyby ktoś chciał przyjechać z dalsza to dajcie znać. Pomyślimy nad jakimś wiktem i opierunkiem 🙂

Znowu wyklarowała nam się ciekawa okazja do spotkania.

Mamy nadzieję, że widzimy się początkiem kwietnia!

[fb-like]

Dołącz do dyskusji! 7 komentarzy

Miejsce na Twój komentarz

*