Skip to main content
search

Aktywizacja! Nie ma co siedzieć w domu i płaszczyć tyłków na fotelach przy komputerze. Odpalamy kolejny Spęd! Pierwszy odbył się na południu, w górach, dlatego tym razem, żeby było sprawiedliwie i inaczej jedziemy na północ nad morze, gdzie na nasze przybycie przygotowuje się już Baza Ludzi Wolnych – Szklany Zamek…

Przypomnijmy, że pomysł na organizacje zjazdów podróżników, czytelników bloga i wszelakich charakterów, którym nie obce jest wtykanie nosa w przeróżne zakamarki czyli spędów narodził się w październiku 2013 roku. Cykl tych imprez (planujemy 4 w każdym roku, po jednej na każdą porę roku) to dla nas okazja do poznania Was, to szansa na wymianę podróżniczych doświadczeń, to sposobność do zrobienia kilku fajnych rzeczy i spędzenia kilku dni w pogodnej i beztroskiej atmosferze.

Kiedy?

14-16 marca 2014

Oficjalnie Spęd zaczniemy w piątek późnym wieczorem aczkolwiek Bartek z paroma osobami zamierzają już tam być w czwartek. Śmiało przyjeżdżajcie najwcześniej kiedy będziecie mogli. Do dyspozycji będziemy mieli cały piątek, całą sobotę, a kończymy w niedzielę, pewnie przed obiadem, ale jeśli będziecie chcieli zostać na kolejne dni, nie ma problemu.

Gdzie?

Pewnie wielu z Was powie „Eeeee, za daleko, nad morze mi się nie chce”. Mi też na początku się nie chciało. Ale jak zobaczyłem czym jest Szklany Zamek, to zmieniłem zdanie. Położone z dala od innych zabudowań, jedyne nadmorskie schronisko, to skuteczna przynęta na takich typów jak my. Pomyślcie tylko: romantyczna pustka, inspirująca przestrzeń, głuche noce, noclegi w komnatach „Norwegia”, „Szwecja”, „Italia”, „Francja” itd., płomienne poranki, turystyczne śniadania, przyjazna aura, polskie morze zimą, wylewne dyskusje, krotochwilne igraszki, frapujące opowieści i wreszcie bezkresna pomysłowość gospodarzy. Tak zapatrujemy się na ten weekend. To miejsce jest genialne. Przyjedźcie i zróbmy arcyciekawy konwent podróżniczy umorusany pozytywną energią i inspiracjami.

szklany-zamek

Jeszcze na zachętę, cytując gospodarzy:

17 powodów, by nad morzem nocować w Szklanym Zamku w Osłoninie:

1. Widok po horyzont z każdej jego strony
2. SZ ma widok na morze z 14 ze swoich 17 okien
3. SZ ugości Cię nawet jak nie masz pieniędzy i jeszcze nakarmi!
4. W SZ naprawisz swoje zepsute auto
5. SZ jest położony nad jedynym fragmentem polskiego wybrzeża Bałtyku, gdzie ujrzysz słońce nad wodą
6. SZ odwiedzają sarny, lisy i zające. Mamy też parkę orłów przednich.
7. SZ posiada własną taksówkę wodną!
8. Ze SZ widać światła aż 9 miejscowości: Rewy, Gdyni, Rumi, Mrzezina, Osłonina, Kuźnicy, Jastarni, Juraty i Helu
9. SZ posiada maliny owocujące w październiku
10. W Zatoce Płytkich Wód w pobliżu SZ znajdują się na niewielkiej głębokości 3 wraki statków
11. SZ posiada w odległości kilkuset metrów sezonowe lodowisko o rozpiętości 2 kilometrów
12. SZ, chociaż jest domem parterowym z poddaszem, posiada 4 kondygnacje
13. Tylko w SZ z jednej strony zboże, a z drugiej morze!
14. SZ graniczy z piaskownicą 25 metrów głęboką i 500 m szeroką
15. SZ akceptuje transakcje barterowe
16. SZ odbierze Cię ze stacji i odwiezie Cię na stację kolejową
17. SZ znajduje się w najwyżej położonym punkcie nad zatoką od Rewy po Władysławowo

Jak dojechać?

Szklany Zamek znajduje się w miejscowości Osłonino 25 km na północ od Gdyni, i 7 km na południe od Pucka.

Najlepiej pociągiem. Trzeba wysiąść na stacji PKP Mrzezino. Stamtąd większe grupy będziemy zgarniali do Zamku samochodem. Można też dotrzeć iaczej np. autobusem PKS Wejherowo o numerze 656 relacji Puck -> C.H. Port Rumia.

Na pewno z niektórych większych miast zorganizują się grupki, na stronie wydarzenia na FB będziemy dawali znać kto skąd i kiedy wyrusza. Zamieszczajcie też swoje ogłoszenia i zapytania o transport.

Dokładna lokalizacja:


View Larger Map

Koszt

Za dwie noce na łóżkach bez pościeli 50 zł, na glebie 40 zł, a z pościelą 60 zł. Dla tych, którzy nie mają funduszy na nocleg istnieje możliwość odpracowania noclegu (w specjalnych przypadkach). Wyżywienie we własnym zakresie, ale do dyspozycji będziemy mieli kuchnię z pełnym wyposażeniem.

Atrakcje

Będziemy robili to, na co w danym momencie przyjdzie nam ochota: leżeli, rozmawiali, spacerowali, oglądali widoki. Żeby jednak nie zostawiać Was tylko i wyłącznie na pastwę losu przygotowaliśmy luźny program spędu opiewający w następujące atrakcje i aktywności:

  • turniej geograficzny

Prawdziwa batalia krajoznawców wyłoni najlepszego podróżnika-geografa spędu.

  • tworzenie nowej mapy świata

Na specjalnie przygotowanym materiale od nowa narysujemy świat.

  • podróżnicza randka w ciemno

Bazując na zasadach programu prowadzonego nigdyś przez Jacka Kawalca spróbujemy połączyć samotnych podróżników w pary. Nagrodą dla zwycięzców będzie voucher na niezapomnianą wycieczkę!

  • nocna kąpiel w morzu dla twardzieli

Korzystając z bliskości morza i zimowej aury na własnej skórze spróbujemy się przekonać w czym lubują się morsy.

  • architektoniczny konkurs na najlepszy zamek z piasku

Gratka dla konstruktorów i weteranów piaskownic. Szansa na zaprezentowanie wizjonerstwa i umiejętności myślenia przestrzennego. Kto stworzy najpiękniejszy zamek, w którym mógłby zamieszkać podróżnik XXI wieku otrzyma specjalne odznaczenie.

  • slajdowiska

Wieczorne opowieści aranżowane przez gości. Kto i o czym – wieści wkrótce.

Kolejność wydarzeń następujących w trakcie trwania spędu ustalimy w międzyczasie. Cudownie byłoby gdybyście zechcieli uczynić ten grafik jeszcze bardziej napiętym i podali swoje propozycje, które moglibyśmy na spędzie zrealizować. Wciąż będziemy myśleć jak tu Was jeszcze zmusić od wysiłku, ale jak to się mówi, co wszystkie głowy to nie dwie, więc nie omieszkajcie nam podsunąć pod nos kilku dobrych pomysłów.

Co zabrać?

Dużo jedzenia, dużo napojów, sprzęt do pływania, dmuchane materace, olejki do opalania, łopatki i wiadereczka do piasku oraz, a jakże, najlepszy z możliwych humor.

Zapisy

Szklany Zamek dysponuje ograniczoną ilością miejsc. Dlatego tradycyjnie stosujemy zasadę kto pierwszy, ten lepszy. Żeby móc zaklepać miejsce, potrzebujemy od Was zaliczki w wysokości 25 zł od osoby. System: wysyłacie maila na pzpodrozy[małpa]gmail.com z chęcią wyjazdu i podajecie ilość osób,dla której chcecie zarezerwować miejsca. W odpowiedzi otrzymujecie numer konta i robicie przelew. W tym momencie miejsca są już zaklepane.

Co tu się więcej rozpisywać. Będzie super. Zbierajcie ekipy i szykujcie się na niezapomniany weekend. Jak zwykle zaproszeni są wszyscy od młodych po nieco starszych, wielodzietne rodziny oraz pany i kawalerowie od pokoleń. W razie pytań jesteśmy do dyspozycji. Do zobaczenia!

[fb-like]
Patryk Świątek

Autor Patryk Świątek

Lewa półkula mózgu. Analizuje, roztrząsa, prześwietla. Oddany multimediom i opisywaniu przygód. Laureat konkursów fotograficznych. Autor reportaży, lider stowarzyszenia "Łanowa.", założyciel "Ministerstwa podróży". Nie może żyć bez pizzy.

Więcej tekstów autora Patryk Świątek

Dołącz do dyskusji! 9 komentarzy

Miejsce na Twój komentarz

*