Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Przewiń do góry

Góra

5 najciekawszych miejsc w zachodniopomorskim

5 najciekawszych miejsc w zachodniopomorskim

Rozpoczynamy cykl artykułów z serii 5 najciekawszych miejsc w województwie… Mamy nadzieję, że będziecie w dużej mierze tworzyć go sami. Paragończyków jest coraz więcej i i mamy nadzieję, że podzielicie się z naszą małą społecznością miejscami, które koniecznie trzeba w Polsce zobaczyć „a kraina to przepiękna!”.  Liczymy w tej materii zarówno na autochtonów, którzy swoją okolicę znają jak własną kieszeń, jak i tych, którzy w czasie swoich podróży po kraju, w gazecie, w telewizji, u fryzjera, natknęli się na bardzo ciekawe miejsce warte odwiedzenia.

Żeby było prościej, dzielimy sobie naszą Polszę na województwa. Ja będę wymieniał i opisywał krótko 5 powszechnie znanych atrakcji w aktualnie nas interesującym, tak żeby rozpocząć dyskusję, a Wy dodacie w komentarzach swoje „smaczki”.

Zaczynamy od najbardziej egzotycznego dla mnie Rzeszowianina województwa zachodniopomorskiego.

1. Ruiny kościoła w Trzęsaczu.

Na przełomie XIV i XV wieku w Trzęsaczu, 2 km od brzegu Bałtyku, na środku wsi wybudowano gotycki kościół.  Jeden z najokazalszych w okolicy. Nie zniszczyły go wojny, religijne utarczki, pożary czy sztormy, zniszczyła go ABRAZJA!  Po postawieniu kościoła lata mijały, a 2 km dalej morskie fale podmywały stromy klif. Podmywały, podmywały, podmywały. W 1750 roku podmywały już 58 m od brzegu, a w 1874 roku podmywały sobie dalej, metr od ściany kościoła, w który odprawiano msze. Jak nie trudno się domyślić, niedługo potem Bałtyk zaczął zabierać sobie cegiełki kościoła do siebie. Teraz na stromym, zabezpieczonym przed podmywaniem klifie, możemy oglądać kawałek południowej ściany – to niewielka atrakcja. Ale jedźcie tam, stańcie obok kościoła i wyobraźcie sobie, że zaledwie 500 lat temu, do brzegu mielibyście stąd 2 km twardej, ziemi, pokrytej trawą i drzewami.

To moja ulubiona atrakcja, ponieważ genialnie wręcz pokazuje zderzenie natury z człowiekiem, który nie wiem jak będzie kombinował i jak się zabezpieczał i tak z nią nie wygra.

2.  Wyspa Wolin.

Nie licząc Madagaskaru, chyba najciekawsza Polska wyspa. Wspaniała przyroda w Wolińskim Parku narodowym, ruiny średniowiecznych kościołów św. Jerzego i Mikołaja oraz murów obronnych, piękne krajobrazy i duch wikingów unoszący się w powietrzu. Przeszło 1000 lat temu zdobyli oni leżący tutaj legendarny gród Wineta i dzięki temu, na początku sierpnia na swój festiwal, ściągają na Wolin wszyscy polscy wikingowie. Warto to kiedyś zobaczyć.

3. Gryfice.

A tu początek zachodniopomorskiej wąskotorówki i skansen takowych kolei. Zawsze ciekawa atrakacja dla miłośników ciuchci. Lokomotywa z 1952 roku, 25 km/h i dawaj przez 13 stacji!

4.  Mrzeżyno.

Coś dla lubiących skarby i nurkowanie w mule. W jeziorze Resko Przymorskie, znajdującym się się 3 km na wschód od Mrzeżyna, leży bowiem niemiecki samolot, przewożący ponoć elementy legendarnej, bursztynowej komnaty. Zestrzelony w czasie walk o miasto, wyciągany był już dwa razy z miernym skutkiem, najpierw przez Niemców, a potem przez Rosjan. Ewidentnie nie chce się stamtąd ruszać, może skarb za bardzo ciąży?

5. Czołg chętnie wynajmę – Kołobrzeg.

Tuz za miastem, przy drodze do Koszalina, jak w wielu miejscach w Polsce stoi czołg. Tutaj jednak nie kończy się na oglądaniu. Płacisz i jedziesz T55 (36 ton, 600KM, 350l/100km). Do wyboru także samochody pancerne i terenowe, transportery i inne bajery.

Teraz oddaję pałeczkę w Wasze ręce. Komentarze poniżej są do Waszej dyspozycji. Napiszcie, co warto faktycznie zobaczyć w zachodniopomorskim wg Was.

 

Piszemy o tym jak zmniejszać koszty podróży i wyciągamy to co najlepsze z odwiedzanych przez nas miejsc. Miejsca, ludzie, fotorelacje i przygody!

Capture His Heart And Make Him Love You Forever

Fat Loss Factor

Teds Woodworking Plans Review

Get Cash For Surveys

facebook privacy clean

Female Fat Loss Program

Funny Video

Reverse Your Diabetes Today Review

The Venus Factor Review

What Men Secretly Want Review

Old School New Body Review

Old School New Body

Get Cash For Surveys Review

Customized Fat Loss Solution

What Men Secretly Want

Fat Loss Factor Review

Capture His Heart and Make Him Love You Forever Review

gay social networking

Keygen Tools Download

Teds Woodworking

Truth About Abs Review

Microsoft Key Genetator

Tutorial Free Downloads

Reverse your Diabetes Today

Password Generators

Kick Butt Cellulite Redux

Truth About Abs

stream website

Paid Social Media Jobs