Bitwa Światów – Między Bogiem, a bogami

Patryk Świątek
Patryk Świątek

Latest posts by Patryk Świątek (see all)

Z wielką przyjemnością chciałbym zaprezentować Wam pilotażowy odcinek audycji Bitwa Światów. To, obok tekstów, filmów i zdjęć, nowa forma przekazu na naszym blogu. Od dłuższego czasu chodziła mi ona po głowie i w końcu udało się ją zrealizować. Mam nadzieję, że Wam także przypadnie do gustu.

Podcast, audycja, słuchowisko jest formą, która w inny sposób angażuje nas do odbioru. Można słuchać go jadąc autobusem, jedząc śniadanie czy wykonując nudną pracę nie wymagającą skupienia. Najlepiej na solidnych słuchawkach, albo dobrych głośnikach – nie ma nic lepszego niż odpowiednia porcja basów na dobry dzień.

Jedną z najistotniejszych rzeczy, którą daje podróżowanie jest możliwość spojrzenia z dystansu na nasze „normalne” życie. Będąc w środku tego systemu przyzwyczajeń, powielania zachowań i kierowania się zasadami ustalonymi przez całe społeczeństwo nie jesteśmy w stanie zobaczyć, że dokładnie te same czynności, mogą wyglądać całkiem inaczej. Żyjąc w zachodnioeuropejskich kręgu cywilizacyjnym wydaje nam się, że inny schemat zachowań jest dewiacją. To nie jest złe, bo żeby móc zobaczyć więcej, trzeba mieć porównanie.

Z każdej podróży przywoziłem w swojej głowie do Polski patenty na różne sytuacje życiowe, rozwiązania problemów, a czasem drobnostki ułatwiające życie codzienne, które u nas nie istnieją, a które bardzo chciałbym wprowadzić do Polski. Z drugiej strony wielu rzeczy, które mamy mieszkając w Europie kompletnie nie doceniamy i nie zauważamy. Są one dla nas tłem, bo były od zawsze i wydaje nam się, że do nas należą. I właśnie bardzo często dopiero kiedy pojedziemy do miejsc, gdzie jest inaczej, uświadamiamy sobie, że to wszystko wcale nie musiałoby tak dobrze wyglądać i że powinniśmy bardziej cenić sposób w jaki żyjemy.

Bitwa Światów to efekt takich przemyśleń i porównań. To konfrontacja przyzwyczajeń, zachowań, tradycji Polaków z podobnymi sytuacjami z różnych kultur świata. Z czego powinniśmy być dumni, a co należy zmienić, czego nie doceniamy, a czemu przywiązujemy zbyt wielką wagę. Niektóre odcinki będą na tematy poważne, a niektóre na bardzo luźne. Zaczynamy od tego pierwszego typu. Konfrontacja świata religii Indii i Polski.

Miłego słuchania.

Bitwa Światów – Między Bogiem, a bogami by Patryk Świątek on Mixcloud

  • Aniaa

    Zajefajny pomysł 🙂 świetne to!